Reference

Reference

"ČEKALO NÁS I MILÉ PŘEKVAPENÍ" (ZÁJEZD FRANTIŠKOVY LÁZNĚ, MARIÁNSKÉ LÁZNĚ A BAVORSKO S POUTNÍM MÍSTEM ČTRNÁCTI SVATÝCH POMOCNÍKŮ, LISTOPAD, 2023)

Zájezd Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Čtrnáct svatých pomocníků, svatyně Marienweiher a adventní trhy v německém Hofu byl ve dnech 28. - 30. listopadu 2023. První den jsme měli procházku po Františkových Lázní (památka Unesco) a možnost koupání v Aquaforu, které se všem líbilo. Ubytovaní jsme byli po dvě noci ve Františkových Lázních ve výborném penzionu nedaleko centra.

Druhý den jsme se věnovali poutním místům v Německu. Nejdříve v nádherné bazilice Čtrnácti svatých pomocníků (sv. Blažej, sv. Jiří, sv. Achacius, sv. Erasmus, sv. Vít, sv. Markéta, sv. Kryštof, sv. Pantaleon, sv. Kiriac, sv. Eustach, sv. Jiljí, sv. Diviš, sv. Kateřina, sv. Barbora). Stavitel baziliky byl Baltazar Neumann. Další poutní místo byla bazilika Marienweiher s oltářním obrazem Nanebevzetí Panny Marie také v bamberské diecézi. Třetí místo, které jsme v Německu navštívili bylo velmi milé „překvapení“, a to adventní trhy ve městě Hof s mariiánským kostelem.

Třetí den byla návštěva světoznámých Mariánských Lázní, které byly postaveny díky premonstrátům z kláštera v Teplé, hlavně díky opatu Reitenbergerovi. Po celou dobu jsme měli nádherné počasí v neznámé zasněžené krajině. Jako výborný duchovní doprovod s námi jel P. Jiří Vojtěch Černý.

Byla to nádherná pouť. Moc děkujeme organizátorům, hlavně Veronice Čepelkové, která nám stále chystá nádherné zájezdy. Díky Bohu!

Ing. Marie Šmídová

 

"STRÁVILI JSME KRÁSNÉ CHVÍLE NA POUTI NA MALLORCE" (ZÁJEZD NA OSTROV MALLORCA, ŘÍJEN 2023)

Ve dnech 9. - 15. 10. jsme strávili krásné chvíle na pouti na Mallorce. Mallorka je největší a nejrozmanitější z Baleárských ostrovů v západním Středomoří, autonomní španělská země. Jsou zde mírné zimy a horká léta, průměrná celoroční teplota nad 20 °C. Měli jsme krásné, slunečné počasí s teplotami kolem 27 °C.

Pobřeží ostrova má délku asi 550 km. Podél dlouhých pláží z jemného písku na jihozápadě od hlavního města Palmy je řada letovisek. Na ploše 3640 km² najdeme nádherné hory na západě, průsmyky, říčky, suché stepi, úrodné nížiny, i všudypřítomné moře a pláže. Krátké vzdálenosti umožňují poznání celého ostrova, i jeho historii. Na východním pobřeží jsou malé pláže mezi skalisky.

Nádherný ostrov jsme projeli autobusem. Na severozápadě jsme navštívili kláštery De Nosa Senora de Luc a Real Cartuja Valldemossa. Další den jsme jeli na Mirador es Columer. Užívali jsme si nádherné výhledy na skalní mys Formentor a moře.

V historickém městě Pollençe jsme slavili mši svatou v templářském kostele Panny Marie Andělů ze 13. století a vystoupali 365 schodů ke Calvárii. Prohlédli jsme si opevněné městečko Alcúdia.

Navštívili jsme hlavní město Mallorky Palma de Mallorca. Má 330 000 obyvatel, je zde letiště i přístav. Nejvýznamnější stavbou je Katedrála světla (La Seu), kterou začal stavět roku 1230 král Jakub I. Porazil na Mallorce Maury a zavedl křesťanství. Katedrála byla i po dokončení roku 1601 dále upravována.

Na poslední významné rekonstrukci se podílel Antonio Gaudí. Navrhl baldachýn nad hlavním oltářem a zvláštní tvar kazatelny, který zesiluje hlasitost kázání. Gaudího vnitřní úpravy katedrály dávají vyniknout prostoru a světelným efektům, které vytváří okna z barevných sklíček. Hlavní růžicové okno má 1236 sklíček. Nejpůsobivější světelné efekty jsou na Hromnice a v den svátku sv. Martina. Katedrála zabírá plochu přibližně 6600 m², pojme 18 000 lidí, na délku měří 121 metrů, široká je 55 metrů, výška hlavní lodi je 44 metrů.

Katedrála je hlavní dominantou města. Vedle je opevněný královský palác Almudaina, který byl přestavěn z původní arabské pevnosti. Palác je oficiálním sídlem krále Juana Carlose na Mallorce.

Asi 3 km severozápadně od Palmy stojí na zalesněném kopci nad zálivem hrad Castell de Bellveder. Hrad vybudoval i jako připomínku vítězství křesťanství nad islámem Jakub II. v letech 1309-1311. Má kruhovou konstrukci zdí, součástí jsou tři věže, několik střílen, čtvrtá nejvyšší věž stojí samostatně. V přízemí paláce je Muzeum.

Někteří z nás ještě navštívili Dračí jeskyně, které jsou přírodním unikátem. Jede se k nim napříč celým ostrovem.

Poslední dva dny jsme se koupali v nádherném zálivu. Moře klidné, prosluněné, písčitá pláž, teplá a čistá slaná voda. Co více si přát ... Jen mír na naší planetě Zemi.

Zbývá poděkovat autorce poutě Veronice Čepelkové. Dík patří duchovnímu doprovodu, průvodci Karolu Michaloviči a cestovní kanceláři. A především našemu milovanému Bohu.

Za vděčné poutníky Mgr. Věra Šimková

 

"BYLO NÁM DOBŘE VE SPOLEČENSTVÍ POUTNÍKŮ" (ZÁJEZD DO JIŽNÍHO TYROLSKA, ČERVEN, 2023)

A opět další překrásná pouť s Veronikou Čepelkovou a o. biskupem Kajnekem. Autokarem do Jižních Tyrol.

Jsme sevřeni překrásnou přírodou, dýcháme čistý horský vzduch, obdivujeme kvetoucí hořce, sasanky, pryskyřníky, kopretiny, dokonce i šeříky teprve kvetou. Pod horskými velikány jsme plni respektu. Naše malost a zranitelnost v nás budí silnou blízkost k našemu Pánu.

Je nám dobře ve společenství poutníků. Mnozí se známe z minulých poutí. Je nám dobře s veselou Veronikou i s o. biskupem Josefem. Má pro nás vlídná a moudrá slova, každý den s ním slavíme mši svatou.

V podvečer se osvěžíme ve vířivce a v sauně. A jako bychom smyli své starosti. I jídlo je výborné.

A kde jsme putovali?

Po příjezdu jsme si prohlédli poutní místo Maria Weißenstein, katedrálu Dolomit a klášter řádu servitů. Ubytovali jsme se v luxusním hotelu v Corvara in Badia. Dvakrát jsme zdolali horské velikány lanovkou. Pod vrcholem Piz Boé jsme poseděli u jezírka Lago Boe. Pozorovali jsme zamyšleně plynoucí mraky - čas a horské štíty.

Další den jsme udýchaně vystoupali na kopec La Val k nádhernému kostelíku sv. Barbary. Na zpáteční cestě jsme se odměnili tyrolským pivkem i vínem.

Ze střediska Badia Abtei jsme vyjeli další den lanovkou k nezapomenutelnému poutnímu místu Santa Croce pod horu Monte Cavallo. Vzpomínám na naše modlitby, ztišení a rozjímání, i na lahodný aperol.

Pouť jsme končili v Santuario do Oies, v rodném domě sv. Giuseppe Freinademetze. Dojal nás jeho životní příběh - působil jako misionář v Číně, kterou miloval celým srdcem. Tento den omytý deštěm nás příjemně osvěžil po dnech zalitých sluncem.

V Corvaře jsme ještě nakoupili dárky a pak už nadešla cesta domů a rozloučení.

Děkujeme, milá Veroniko i o. biskupe Josefe, za nádhernou pouť. Děkujeme cestovní kanceláří, i výborným pánům řidičům. Moc se nám pouť s vámi líbila a s díky a s vděčností vzpomínáme.

Vaše Věra Šimková

 

"KRÁSNOU PŘÍRODU JSME SI VYCHUTNALI PŘI SAMOSTATNÝCH PROCHÁZKÁCH I PŘI VÝLETECH" (ZÁJEZD NA OSTROV MLJET A DO MEDJUGORJE, ČERVEN 2023)

Začátkem června jsem se zúčastnila zájezdu na chorvatský ostrov Mljet. Tento malý ostrov, kde se nacházejí dvě jezera s průzračně čistou slanou vodou, je přírodní rezervací. Vchod do rezervace se nacházel přímo u penzionu, kde byla naše skupina ubytována v pěkných, dobře vybavených apartmánech.

Majiteli penzionu byli manželé s 3 dcerami. Velice vstřícná paní byla Češka, takže domluva byla příjemná. Ráno jsme měli "švédský stůl" a večer jsme si mohli vybrat ze dvou chutných chodů, před nimiž se podávala polévka.

Krásnou přírodu jsme si vychutnali při samostatných procházkách i při výletech - lodí na překrásný maličký ostrov Sv. Marie s kostelíkem a klášterem a taxíkem na druhý konec Mljetu po stopách sv. Pavla do Saplunary. Cesty do Medjugorje, která byla velmi dobře organizována, jsme se zúčastnili téměř všichni.

Pobyt nám mohlo pokazit jedině počasí nebo neshody mezi námi. Počasí bylo slunné a teplé (kromě uvítání deštěm na letišti v Dubrovníku a krátké spršky na výletě do Saplunary), jsme se denně mohli koupat. Neshody se nekonaly. Snad to bylo tím, že nás nebylo mnoho nebo, což si myslím, jsme si výborně "sedli".

Děkuji za krásný zážitek Veronice Čepelkové, která má na všem zásadní podíl a též P. Jiřímu Vojtěchu Černému za jeho mše svaté s krásným kázáním.

Marie Vítová

 

"PROHLÉDLI JSME SI ZAJÍMAVÉ A KRÁSNÉ DÍLO - PŘEČERPÁVACÍ VODNÍ ELEKTRÁRNU DLOUHÉ STRÁNĚ" (ZÁJEZD DO JESENÍKŮ, KVĚTEN, 2023)

V druhé polovině května jsme absolvovali čtyřdenní poutně-poznávací a odpočinkový zájezd do Jeseníků. Cestovali jsme (bylo nás 45 účastníků) pohodlným autobusem a s milými průvodci – Veronikou Čepelkovou a duchovním doprovodem P. Jiřím Štorkem.

V pohoří Hrubý Jeseník bylo sice deštivo, ale fajn. Z důvodu špatného počasí jsme nemohli vyjet lanovkou na Šerák, ani nezahlédli nejvyšší horu Moravy Praděd. Zato jsme navštívili ve městě Zlaté Hory zlatokopecký skanzen – repliku zlatorudných mlýnů a hornické osady.  Pak už jsme směřovali k nejdůležitějšímu bodu našeho programu – poutnímu místu Panny Marie Pomocné (Maria Hilf) na východním svahu Příčné hory nacházejícím se poblíž města Zlaté Hory (dříve Zuckmantel).

Prožili jsme zde mši svatou, kterou sloužil náš duchovní doprovod P. Štorek a o varhanní hudbou se postaral syn jedné naší spolupoutnice. Poté nás místní kněz seznámil s historií a současností místa.

V době 30leté války za vpádu Švédů utekla před vojáky těhotná Anna Tannheiserová na horu Boží Dar (Gottesgabe), kde o samotě porodila syna Martina. Ten se stal  váženým občanem a radním města. Z vděčnosti za své narození přikázal ve své poslední vůli, aby na místě jeho narození byl zavěšen obraz Panny Marie. Vůli splnila jeho dcera Marie Weisová, která nechala zhotovit malířem Šimonem Schwarzerem kopii slavného obrazu pasovské Madony s dítětem od Lucase Cranacha st. Protože obraz přitahoval zástupy poutníků, byla zde postavena kaple, v r. 1729 byla rozšířena a v ní zavěšena jiná kopie obrazu Panny Marie. Původní byla přenesena do farního kostela.

V rámci reforem  Josefa II. měla být lesní kaple odstraněna, ale nenašel se nikdo, kdo by příkaz splnil. Naopak kaple byla v letech 1834-1841 nahrazena vybudovaným poutním kostelem. Byla doplněna křížová cesta, kaple sv. Anny a sv. Marty, lurdská jeskyně, vodní kaple se studánkou, poutní dům. Počet poutníků se před 2. světovou válkou pohyboval kolem 80 – 100 tisíc ročně. Následující válka místo Maria Hilf nepoškodila, ale ublížil  mu až nástup komunistů k moci. Nejdříve byly zakázány poutě (1952), a dvě desetiletí následovala celková devastace vrcholící odstřelem kostela a jeho srovnáním se zemí.

Teprve po sametové revoluci bylo již v r. 1990 ustaveno Sdružení pro obnovu poutního místa a v dubnu 1990 posvětil při své návštěvě na Velehradě papež Jan Pavel II. základní  kámen.  Kostel byl vysvěcen v r. 1995. V dalších letech byl postaven a posvěcen poutní dům, ambity, venkovní obětní stůl a zvony a upraveno okolí. Obnovily se poutě a setkávají se zde různé iniciativy, zejména mládeže. Bohoslužba slova se koná v jazyce českém, německém a polském.

Ubytováni jsme po všechny tři noci byli v hotelu v Koutech nad Desnou v nadmořské výšce 600 m a s vnitřním bazénem. Bohatě nám stačila polopenze. Úvodem každého rána nám v klubovně otec Štorek připravil mši svatou. Z programu dalších dnů jsme nemohli vynechat Velké Losiny a v nich  zámek a  čyři sta let starou výrobnu ručního papíru. Další den jsme si prohlédli velmi zajímavé a krásné dílo – přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně a nechali se poučit o jejím fungování. Do Velkých Losin jsme se vrátili i poslední den našeho pobytu, kdy většina z nás okusila místních termální lázně. Náš pobyt v Jeseníkách jsme zakončili návštěvou horských lázní Karlova Studánka.

Na zpáteční cestě jsme zastavili až v Pardubickém kraji na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Mgr. Ludmila Hovorková


"NEJKRÁSNĚJŠÍ OKAMŽIKY JSME PROŽILI V POUTNÍM MÍSTĚ LURDY" (ZÁJEZD DO LURD, ANDORY A BARCELONY, KVĚTEN, 2023)

Nedávno jsme se vrátili z nádherné pouti a jsme stále plní vzpomínek. Navštívili jsme letecky Andorru, Lurdy a Barcelonu.

Andorra je maličký stát mezi Francií a Španělskem, sevřený Pyrenejemi, s krásnou přírodou. V údolí řeky Valiry leží hlavní město Andorra la Vella. Mši svatou jsme slavili v kostele Santa Maria Meritxell v Santa Julia de Loria, hlavním poutním místě v Andoře. Vykoupali jsme se a utužili zdraví v místních termálech s léčebnými účinky.

Nejkrásnější okamžiky jsme prožili v poutním místě Lurdy. Prohlédli jsme si Růžencovou baziliku, Kryptu i baziliku Neposkvrněného početí. Navštívili jsme podzemní baziliku Pia X. Každodenní mše svaté jsme slavili s o. Prokopem Brožem. Prošli jsme s ním nádhernou křížovou cestu nad městem. Jeho hluboké promluvy budou v našich myslích a srdcích ještě dlouho znít.

Naše modlitby a atmosféra Massabiellské jeskyně, kde se dívence Bernardettě Soubirous zjevila Panna Maria v roce 1858 (celkem 18 krát), nás hřejí u srdce. Našim drahým domů vezeme nejen léčivou vodu, jejíž pramen zde sv. Bernardetta vyhrabala na prosbu Panny Marie, ale i mnoho dárků.

V Lurdech jsme se potkávali s davy kněží z řádu Maltézských rytířů, s jejich nemocnými na vozíčcích i s dalšími ošetřujícími. Měli zde celosvětové setkání. V Lurdech již došlo k mnoha zázračným uzdravením.

V roce 1989 bylo uznáno zázračné uzdravení Delíziy Cirolli. V deseti letech jí lékaři objevili osteosarkom - zhoubnou rakovinu kostí. Dva měsíce po její návštěvě v Lurdech se dívka ráno probudila a cítila se zdravá. Kontrolní vyšetření ukázala, že po sarkomu není ani památky. Delíziin lékař, profesor Quintino Mollca, nemohl uzdravení uvěřit. Dodnes nejsou schopni ho vysvětlit.

V Barceloně jsme si krátce z autobusu prohlédli město a jeho zvláštní architekturu. Velkolepý chrám Sagrada Família s 18 věžemi se staví z darů již 141 let. Jeho architekt Antonio Gaudí již nežije, dokončen má být v roce 2026. Nádherný chrám Tibidabo (Božské srdce) a další musíme nechat na příště.

S hřejivými pocity v duši se vracíme domů. S vděčností a s velkými díky Veronice Čepelkové, která tyto poutě pro nás, seniory, pořádá. Jezdíme s ní opakovaně a ona dovede vybrat skutečné perly. Děkujeme také cestovní kanceláři a výborné průvodkyni, paní Evě Tauberové, která se o nás s péčí a porozuměním starala.

A děkujeme ještě jednou a vřele o. Prokopu Brožovi, který měl pro nás velké porozumění. Království Boží i díky němu opět sestoupilo mezi nás...

Atmosféra byla zase nezapomenutelná. Plná úsměvů, přátelství a souznění, vzájemné pomoci a blízko našemu Pánu.

Pojeďte s námi a uvidíte...

Vděčně Mgr. Věra Šimková

 

"BYLA TO OPRAVDU BOŽÍ REŽIE, ŽE JSME SE MOHLY ZÚČASTNIT" (ZÁJEZD DO ITÁLIE, ČERVEN 2023)

Dobrý den, paní Čepelková, chtěly bychom se poděkovat i Vám za tento poutní zájezd. Byla to opravdu Boží režie, že jsme se toho mohly zúčastnit.

Chceme tímto způsobem vyjádřit VELKÚ POCHVALU za opravdu profesionální provázení našeho zájezdu - pan KAROL to je studnice znalostí všeho druhu. A navíc duchovní vedení přes otce PAVLA nemělo chybu.  Lepší spojení ve vedení naší poutě jsme si nemohly přát. Takže velká pochvala a poděkování.

Bude nám potěšením se zúčastnit nějakého dalšího poutního zájezdu s Vámi i v budoucnu!

Ať Vám Pán žehná a provází Vás!

Poutnice z Prahy

 

"ZÁŽITKY BUDU MÍT NA CELÝ ŽIVOT" (ZÁJEZD DO LIBANONU, DUBEN 2023)

Děkuji Vám za zprostředkování poutního zájezdu k sv. Šarbelovi do Libanonu v dubnu 2023. Moc se mi v Libanonu líbilo. Pouť byla úžasná a zážitky budu mít na celý život. Náš průvodce byl bezvadný. Ještě jednou děkuji a jsem s pozdravem a přáním hezkého dne

Eva Malíková

 

"UŽILI JSME SI PUTOVÁNÍ SKVĚLE" (ZÁJEZD DO LURD, FATIMY A NA DALŠÍ MÍSTA, DUBEN 2023)

Dobrý den, chtěla jsem vám napsat, že tento poutní zájezd byl opravdu skvělý, nejvíce co se týká organizace a vědomostí našeho výborného průvodce Karola, citlivosti a mší faráře Mariana, příjemných a velmi profesionálních řidičů, ubytování, stravování a hlavně zážitků ze všech poutních míst.

Viděli jsme mariánská místa, mše, procesí , spoustu věcí, města, přírodu, užili jsme si putování skvěle.

Doporučujeme a děkujeme.

Pohodový čas a hodně zdraví. :-)

Hanka Šimonová


"AZORSKÉ OSTROVY NÁS NADCHLY" (ZÁJEZDY NA AZORSKÉ OSTROVY, ŘÍJEN 2022)

Azory (Jestřábí ostrovy) nás opravdu nadchly. Především sopečné krátery, modrá jezírka, všudypřítomné květiny, skvělý čaj, tvrdé sýry, banánová zmrzlina, portské víno. Navštívili jsme ostrov Sao Miguel.

Druhá část pouti nás zavedla do Fatimy. Cestou jsme se zastavili v Santarém, na místě eucharistického zázraku.

Přijeli jsme domů s pocitem vděčnosti za nádhernou pouť. Ze srdce děkujeme Veronice Čepelkové a našim duchovním průvodcům, vynikajícímu průvodci Karlu Michalovičovi, cestovní kanceláři a všem za organizaci.

Ještě jednou děkujeme a těšíme se na příští pouť.

Za všechny, spolupoutnice Mgr. Věra Šimková

 

"MĚLI JSME BLÍZKO K BOHU I K SOBĚ" (ZÁJEZD NA PÁLAVU A SLOVÁCKO, ŘÍJEN 2022)

Probírám se fotkami a vzpomínám na nádhernou pouť s Veronikou Čepelkovou. Projeli jsme Pálavu, Slovácko a Moravské Toskánsko. Navštívili jsme poutní místo Svatý Antonínek, v Ostrožské Lhotě se pomodlili u hrobu P. Antonína Šuránka a zhlédli kostel i pastorační dům farnosti, kterou spravuje P. Miroslav Reif.

Prohlédli jsme si Pavlov, Strážnici, zámecké areály v Lednici a Valticích. V Mikulově jsme si vyšli na Svatý Kopeček, pomodlili se a odpočinuli si u kaple sv. Šebestiána.

Nádherná byla procházka prosluněnými vinicemi. Své zdraví jsme utužili v termálních lázních v Aquparku Moravia a v Laa an Thaya v Rakousku. Ochutnali jsme moravská vína a burčák, zazpívali si moravské písničky. Nejdůležitější bylo, že jsme měli blízko k Bohu i k sobě.

Každodenní mši svatou i svátost smíření jsme prožili s úžasným knězem, P. Jiřím Vojtěchem Černým, který nám při svých homiliích umožnil uvědomit si důležitost dobrých vlastností, které přispívají k vytvoření fungující rodiny i mezilidských vztahů. 

Velmi silný zážitek jsme prožili v Bílovicích u hrobu P. Jana Rybáře. S láskou jsme na něj vzpomínali, na jeho nezapomenutelná slova, kterými nás povzbuzoval. Od jeho synovce jsme dostali na památku kartičku s životním krédem Jana Rybáře.

Děkujeme za péči o nás seniory.

Věra Šimková

 

"KRÁSNÉ VZPOMÍNKY JSOU STÁLE ŽIVÉ" (ZÁJEZD DO MEDJUGORJE, GRADACE A DUBROVNÍKU, ZÁŘÍ 2022)

Už 21. září jsme se vrátili ze zájezdu do Medjugorje a Gradace, ale krásné vzpomínky jsou stále živé. Na cestě tam jsme přenocovali v hotelu poblíž Záhřebu, což bylo pro nás příjemné a po dobré snídani se pokračovalo v jízdě do Medjugorje. Tam jsme se ubytovali u paní Anky a zde jsme strávili tři noci s dobrou domácí polopenzí. Dny jsme trávili spolu i individuálně, na programu byly cesty na Podbrdo a Křiževac. Hodně jsme pobývali u kostela na podvečerních programech. Společně s paní Olgou Merkovičovou jsme také navštívili středisko Cenacolo. Na cestu zpět jsme se vybavili od paní domácí sušenými fíky, mandarinkami a domácím alkoholem, co kdo chtěl.

Další naší zastávkou bylo chorvatské přístavní město Dubrovník, ležící na jihu Dalmácie. Je to město zasvěcené sv. Blažejovi, na mnoha místech je jeho busta či socha ve výklencích. Je to místo, jehož historie sahá až do 12. století. Prohlídku starého města jsme měli s českým výkladem.

Další přesun byl k moři, do města Gradac. Zde jsme strávili tři dny s polopenzí, výhledy na moře a příjemným ubytováním. Bylo hezké počasí, takže se nám všem u moře líbilo.

Duchovní doprovod nám celou dobu poskytoval otec Jiří Černý, který je námi všemi oblíbený a denně nám sloužil mše sv. Poslední zastávka byla na Vepriči. Tomuto poutnímu místu se také říká chorvatské Lurdy.

Nakonec patří poděkování naší milé vedoucí Veronice Čepelková, která tento pestrý program naplánovala k naší velké spokojenosti. Děkujeme a těšíme se na další takové pěkné zájezdy.

Anna Pavlová

 

"BYL TO FAJN ZÁJEZD, BUDU Z NĚJ DLOUHO ŽÍT A VZPOMÍNAT" (ZÁJEZD DO RAKOUSKÉHO TYROLSKA, ZÁŘÍ 2022)

Velice děkuji Veronice Čepelkové a CK za zájezd do Tyrol. Moc jsem si vše užila. Jsem velmi vděčná za společenství modlitby, které připravil otec biskup Josef Kajnek a otec Jiří Vojtěch Černý. Vzhledem k tomu, že nemám možnost někam do společenství chodit, užila jsem si vše vrchovatou měrou. Všechna navštívená místa byla úžasná, přálo nám počasí. I když jsem na stejném zájezdě již podruhé, viděla jsem vždy něco nového, co jsem nenavštívila minule nebo čeho jsem si dřív nevšimla, takže jet na zájezd znovu bylo pro mne přínosem. Jednak už jsem věděla, co mne čeká a hledala právě to, co jsem nestihla loni. Zkrátka byl to fajn zájezd, budu z něj dlouho žít a vzpomínat. Pokud vše vyjde, pojedu s vámi ráda i příště, nebo i někam jinam.

Přeji krásné dny a krásné další zájezdy, které vás ještě čekají.

Anna Slavíková

 

"BYLO TO OPRAVDU POŽEHNANÉ" (ZÁJEZD DO SVATÁ ZEMĚ, ZÁŘÍ 2022)

Velmi děkujeme za zprostředkování poutního zájezdu do Svaté země. Bylo to opravdu požehnané a krásné!

Jitka a Pavel Pichová

 

"VŽDY SE NA VZÁJEMNÉ SETKÁNÍ MOC TĚŠÍME" (ZÁJEZD DO POLSKA A ČR, SRPEN 2022)

Proč na poutě tak rádi jezdíme? Protože je nám s ní dobře a obklopuje nás lidmi, se kterými je nám také dobře. Vždy se na vzájemné setkání moc těšíme.

Tentokrát jen jeden den ... A kde jsme to vlastně byli? V Křešově, Broumově a ve Vambeřicích - Slezském Jeruzalémě.

Křešov je v Polsku. Nádherné poutní místo a cisterciácký klášterní komplex, perla baroka. V překrásné bazilice Nanebevzetí Panny Marie, při mši svaté, poklekáme k nohám Ježíše společně s o. Pavlem Rouskem. Pak ve vedlejším kostele sv. Josefa si prohlížíme malby na stěnách a vzpomínáme na životní pouť rodiny sv. Josefa a Panny Marie. Navštívili jsme zde také Mauzoleum Piastovců. Je to jeden z nejhezčích objektů svého druhu na světě, zachycuje slávu zakladatelů kláštera Křešov.

V Broumově jsme si prohlédli benediktinský klášter, opět baroko. V pohnutí stojíme před kopií Turínského plátna - před siluetou samotného Ježíše. V zamyšlení u zapůjčené Ďáblovy bible, kterou si "odvezli" Švédové v r. 1648. Pomodlili jsme se v kostele sv. Vojtěcha. Po obědě jsme si v klidu vyslechli výklad o kraji Broumovsko v dřevěném hřbitovním kostelíku Panny Marie z r. 1540.

A nakonec Vambeřice, mariánské poutní místo v Polsku - Slezský Jeruzalém. Modlíme se za své rodiny a za své drahé v překrásné barokní bazilice minor Navštívení Panny Marie. Je v ní zázračná dřevěná soška Panny Marie s děťátkem z 12. stol., klenot baziliky.

A je tu večer, jsme plni dojmů... Pouť uběhla velmi rychle. S mírem a pokojem v srdci se vracíme do svých domovů.

Veroniko a o. Pavle, vděčně děkujeme.

Děkujeme PhDr. Veronice Čepelkové za uspořádání pouti a Mons. Mgr. Pavlu Rouskovi za duchovní doprovod.

Mgr. Věra Šimková

 

"OPĚT JSME POOKŘÁLI NA DUCHU I NA TĚLE A NABYLI NOVÉ POZNATKY" (ZÁJEZD DO SLOVINSKA, ČERVEN 2022)

Prožili jsme opět nádhernou pouť do Slovinska s "naší" Veronikou Čepelkovou. Navštívili jsme alpská jezera, významná poutní místa a kostely, historická města. Koupali jsme se v jezeru i moři. Prozkoumali jsme i jednu z nejkrásnějších krápníkových jeskyní Slovinska.

Prožili jsme i poučné chvíle a blízko Bohu v nádheře Julských Alp, za duchovního doprovodu P. Jiřího Vojtěcha Černého.

Navštívili jsme Bledské jezero s ostrůvkem a kostelem uprostřed, hrad Bled a zaplavali jsme si v jezeře. V Triglavském národním parku jsme pluli na loďkách po Bohinjském jezeře, lanovkou vyjeli na Vogel, obdivovali nejvyšší horu Slovinska Triglav. Po 521 schodech jsme došli k vodopádům řeky Savica a pěšky ušli 8 km do lyžařského centra Planica. Veronika nám domluvila velmi zajímavou besedu s naším nejvýznamnějším skokanem na lyžích, panem Romanem Koudelkou.

Přejeli jsme k Jaderskému moři, navštívili historické město Piran - slovinské Benátky.

V r. 1512 se v nedalekých Strujanech zjevila Panna Maria, kde je nyní nádherný kostel Zjevení Panny Marie.

Vykoupali a odpočinuli jsme si v Jaderském moři. S nádhernou poutí jsme se rozloučili jeskyněmi Postojnska Jama, místní čokoládovnou a nádherným kostelem Nanebevzetí Panny Marie, jedním z nejkrásnějších barokních chrámů ve Slovinsku.

Opět jsme pookřáli na duchu i na těle a nabyli nové poznatky. S vděčností děkujeme.

Mgr. Věra Šimková

 

"PROŽILI JSME KRÁSNÉ VZTAHY A ZÁŽITKY" (ZÁJEZD NA SLOVENSKO, ČERVEN 2022)

Zdravím všechny ze Štrbského plesa, což je taková "třešnička na dortu" naší pouti na Slovensko. Navštívili jsme poutní místa Litmanovou, Turzovku a spoustu dalších zajímavých míst. Také jsme se vykoupali v termálních lázních ve Vrbově. Počasí nám přálo, prožili jsme krásné vztahy a zážitky. Jsme moc rádi, že jsme mohli tuto pouť absolvovat. Děkujeme Veronice, Diecéznímu centru pro seniory a CK. Všem žehnám.

P. Dr. Jiří Vojtěch Černý (přepis videopozdravu)

 

"PROŽILI JSME SÍLU NAVŠTÍVENÝCH MÍST NAPLNO HLAVNĚ DÍKY DUCHOVNÍMU VÝKLADU OTCE MIROSLAVA" (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA, DUBEN, KVĚTEN 2022 - SKUPINA VELKÉ MEZIŘÍČÍ)

Tak jsme se ve zdraví vrátili všichni domů ze Svaté země.

Strávili jsme společně krásné chvíle a prožili jsme sílu navštívených míst naplno hlavně díky duchovnímu výkladu úžasného otce Miroslava.

Skupina se dala brzy dohromady, a tak jsme si vše výborně užili.

Chci Vám poděkovat za veškerou starost a péči při přípravě zájezdu a zařizování potřebných formalit. A taky za Váš neutuchající optimismus při neustálém odkládání termínů konání.

Přeji Vám vše dobré, hodně zdraví a Božího požehnání.

Libuše Slabá

 

PROŽILI JSME OPĚT NEZAPOMENUTELNOU POUŤ (ZÁJEZD DO CHODSKA, KVĚTEN 2022)

Prožili jsme opět nezapomenutelnou pouť. Tentokrát naše kroky vedly na Chodsko a Český les, do kraje Jindřicha Šimona Baara a Jana Sladkého Koziny.

Nejprve jsme zavítali do Nepomuku, do rodiště sv. Jana Nepomuckého. Prohlédli jsme si kostely sv. Jakuba většího a sv. Jana Nepomuckého (mše svatá). V Domažlicích jsme si prošli malebné náměstí s vysokou zvonicí a navštívili muzeum. Chodsko je oblast bohatá na lidové tradice, s nádhernou přírodou, kraj Jindřicha Šimona Baara, Aloise Jiráska a Boženy Němcové. Domažlice jsou jeho centrum.

Druhý den ráno jsme odjeli do Českého lesa, až na horu Čerchov. Průvodcem nám byl lesnický odborník, vše pod záštitou ředitele Českého lesa. Máme povolen průjezd chráněnou krajinnou oblastí Českým lesem. V překrásné přírodě jsme vtahováni do práce lesáků. Vypouštějí zde tetřevy a rozvíjí jejich chov, žijí tu vlci, lišky i černá zvěř. Rysice vyvádí každoročně svá koťata, velmi se zvýšily stavy zajíce. Příroda je svěže zelená. Míjíme mysliveckou chatu Na zlomu, je zde mnoho kilometrů běžkařských tratí. Také oplocenky s novými stromky, opatřené ochranou proti okusu. Pod Čerchovem je Útulna pro turisty. Jedeme po panelce na vrch Čerchov (1042 m n. m.). Vystoupali jsme na rozhlednu, jsou z ní překrásné pohledy. Zastavujeme se v osadě Výhledy u památníku Jindřicha Šimona Baara, kněze a spisovatele tohoto kraje. V Klenčí pod Čerchovem si prohlížíme Dům přírody v bývalé poště, rodný dům a muzeum J. Š. Baara. V kostele sv. Martina nás čeká přednáška místního p. faráře o Chodech a o Janu Sladkém Kozinovi. Lamingen (Lomikar) je zde pohřben v kryptě. Dále se zastavujeme v chodském poutním místě Dobrá Voda u Draženova na mši svaté. Náš duchovní průvodce P. Dr. Jiří Vojtěch Černý hovoří v homilii o odříznuté ratolesti, která usychá a člověk ztrácí duchovní sílu, kterou je eucharistie. Duchovně umírá, hříchem přerušuje spojení mízou s kmenem. (Jan 15,1-8)

Jak čas rychle ubíhá... Poslední den jsme v Peci pod Čerchovem navštívili kapli sv. Prokopa - patrona dřevorubců. Uvnitř kaple je nádherná křížová cesta z r. 1909, plastika betléma a portréty světců. V témže roce byla kaple vysvěcena. Mše svatá: smysl legendy o sv. Prokopovi, který oře s čertem - 25 km - je přeměnit zlo v konání dobra. Sv. Prokop dokázal silou své víry zkrotit zlo, které bylo ve světě. Zlo kolem nás vymýtit nedokážeme, ale můžeme ho obrátit v dobro, pokoj a milosrdenství - svým životem! Prohlížíme si Dřevorubecké muzeum v Peci pod Čerchovem. Nedaleká sklárna pracovala 50 let. Vyráběli korálky do růžence (páteříky). Na tabule skla a zrcadla se používaly brusy, brousily pod vodou, byly poháněné vodním kolem. Sklárnu předcházela pec na železo, kterou vlastnil Lamingen. Újezd u Domažlic, rodiště Jana Sladkého Koziny. Vůdce chodského povstání byl roku 1695 popraven. Poslední zastavení je v Pamětní síni na Kozinově statku.

Dostalo se nám opět skutečného klenotu poznání, ostatně jako na všech poutích vedených PhDr. Veronikou Čepelkovou.

Mohla bych skončit, ale teprve nyní vše začíná! Na pouti je mezi námi vždy „jiná" atmosféra. Skutečně je Ježíš přítomen. V jeho blízkosti nemůžeme jinak, musíme se navzájem mít velmi rádi. Tak, jak to chtěl On. To nám přinesl z "Nebe", kde žil Lásku ve Svaté Trojici. Tato výjimečná atmosféra je vždy na poutích s námi.

Mgr. Věra Šimková


"VELICE NÁS OSLOVIL PRŮVODCE OTEC MARIAN" (ZÁJEZD DO LURD A BARCELONY, KVĚTEN, 2022)

Dobrý den vážení přátelé, dny utíkají velice rychle a už to bylo myslím dva týdny, co jsme se vrátili z krásného poutního zájezdu do Lurd.  Chtěli bychom Vám velice poděkovat za zorganizování tohoto zájezdu. Byli jsme moc spokojeni s celým průběhem poutního zájezdu.  Velice nás oslovil náš průvodce, a to jak duchovní, tak i organizační - otec Marian. Úžasný člověk s výbornými znalostmi, s klidem a v naprosté pohodě zvládl celý zájezd...  Patří mu od nás plné absolutorium.

Také díky za to, že jako jediní poutníci z ČR jsme byli velice dobře přijati do poutního kolektivu.  Zkrátka budeme na tento poutní zájezd velice rádi vzpomínat.

Manželé Adamovi

 

 

"NAČERPALI JSME POTŘEBNOU SÍLU A ROVNOVÁHU DO ŽIVOTA" (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA, DUBEN, KVĚTEN 2022)

Rada bych Vám poděkovala za krásný poutní zájezd do Svaté země, který jste organizovala, úžasného průvodce pana faráře Miroslava, který se nám  neúnavně věnoval  a od kterého jsme načerpali jak tu potřebnou sílu a rovnováhu do života, tak informace o Izraeli a Jordánsku.

Sešla se tam tak příjemná a pohodová společnost, že jsme se jen těžko loučili v Brně.

Ještě jednou moc děkuji Vám i otci Miroslavovi do Sečoviec a budu se zas těšit na nějaké cestování s Vámi.

Zdraví Vás

Alena Zapletalová

 

"PĚT DNÍ AKTIVNĚ A ÚŽASNĚ PROVÁZEL O. MARIÁN" (ZÁJEZD DO FRANCIE, BELGIE A HOLANDSKA, ŘÍJEN 2021)

Až na to, že jsem musel jet do Bratislavy o den dřív (našel jsem si hostel 5 min. od hlavního nádraží), kde jsem se ubytoval, byl zájezd úžasný, super. Od chvíle, co jsem nastoupil do autobusu až po vystoupení na stejném místě, mne pět dní aktivně a úžasně provázel otec Marián, což pro mě jako Čecha znamenalo začít se učit modlitbu Otče náš jinak.

Petr Tűrkott

 

"SEŠLA SE VELMI PŘÍJEMNÁ SPOLEČNOST" (ZÁJEZD DO ŘECKA - VELKÝ OKRUH ŘECKEM S NÁVŠTĚVOU OSTROVA THASSOS, ŘÍJEN 2021)

Po stopách apoštola Pavla, Řecko 7. - 15. 10. 2021

Ve výše uvedených dnech jsem se zúčastnila poutního zájezdu s Veronikou Čepelkovou.

Celý zájezd byl velmi dobře zorganizovaný, viděli jsme spoustu krásných míst, za všechny bych chtěla jmenovat kláštery Meteora a Atény. Sešla se velmi příjemná společnost, mohu jenom doporučit.

Veronika Rohovská

 

"BYLY TO KRÁSNĚ PROŽITÉ DNY VE SPOLEČENSTVÍ" (ZÁJEZD DO LUŽICKÝCH HOR A TERMÁLŮ BAD SCHANDAU V NĚMECKU, ŘÍJEN 2021)

Ve dnech 22. - 24. října 2021 jsme podnikli poutně-poznávací zájezd do Lužických hor. Pod vedením Veroniky Čepelkové a s duchovním doprovodem P. Rouska jsme za tři dny zhlédli Bílé kameny - Sloní skály, Zdislavinu studánku s léčivou vodou a v Jablonném v Podještědí jsme měli mši sv. v kostele sv. Zdislavy a sv. Vavřince. Prohlédli jsme si také ambity kláštera a nakoupili suvenýry. Dále naším cílem byl Krompach s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků a procházka k Jánským kamenům u německých hranic. Druhý den jsme byli v oblíbených termálních lázních Toscana Therme v Bad Schandau v německém Sasku. Odpoledne byl naším cílem Jiřetín pod Jedlovou s Křížovou horou a kapličkami Křížové cesty. Zde jsme měli také mši sv. Třetí den v neděli jsme začínali mší sv. v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova a také prohlídku sklárny a nádherná díla ze skla. Odpoledne jsme ještě navštívili Panskou skálu, kde se např. natáčela Pyšná princezna aj. Naši cestu jsme zakončili ve Sloupu, kde je skalní hrad. Byly to krásně prožité dny ve společenství. Moc děkuji, že jsem se mohla zúčastnit.

Ing. Marie Šmídová

 

"OTEC MAJERNÍK JE ÚŽASNÝ ČLOVĚK" (ZÁJEZD DO LIBANONU, ŘÍJEN 2021)

Jak Jan Pavel II. správně řekl, že Libanon je evangelium. Bylo tam nádherně, srdce i duši mám plnou darů, lásky a vděčnosti. Slovy to ani nelze vyjádřit. Vyšlo úplně všechno, počasí, společenství poutníků, krásná místa, mše na až dojímajících místech. Lidé v Libanonu jsou nesmírně hodní. Tolik zážitků, co jsem si dovezla. Všichni jsme se díky Pánu Bohu domů vrátili v pořádku. Otec Majerník je úžasný člověk. Těším se na další poutnické zájezdy. S díky za vše, pěkný a požehnaný den.

Olga Dufková

 

"VRÁTILI JSME SE NADŠENÍ" (ZÁJEZD DO ŠPANĚLSKA + GIBRALTAR, ŘÍJEN 2021)

Milá Veroniko, včera jsme se vrátili a jsme nadšení. Úžasný, obětavý, vzdělaný a klidný průvodce Karol, laskavý, veselý a vždy ochotný pan farář Marian, kterému pomáhal účastník zájezdu pan doktor Štefan se zkušeností z koronavirového oddělení nemocnice, dokonalí řidiči Dušan a Michal, kteří nás provezli bezpečně celé dva tisíce kilometrů a vždy dokázali zpomalit, abychom si podle Karolkových instrukcí mohli spravit foto. Ohleduplní a dochvilní cestovatelé. Duchovní program zájezdu překonal naše očekávání.

Budeme všude doporučovat.

Jiřina a Bohumil Hajzerovi

 

 

"NAČERPALI JSME NOVÉ SÍLY, BYLI VÍCE V TICHU A S BOHEM" (ZÁJEZD NA CHORVATSKÝ OSTROV MLJET A DO MEDJUGORJE, ZÁŘÍ 2021)

19. 9. 2021 jsme se opět vypravili na týdenní pouť. Tentokrát po stopách apoštola Pavla na chorvatský ostrov Mljet. Pouť byla opět organizována PhDr. Veronikou Čepelkovou.

Vykoupali jsme se v Jaderském moři a v blankytně modrých jezerech, projeli si celý ostrov, navštívili zdejší národní park. Fakultativně jsme si zajeli do Dubrovníku, na Korčulu a do Medjugorje. Cesta letadlem byla úchvatná a vryla nám do duše nový rozměr.

Pouť byla tentokrát trochu jiná, zdejší příroda nádherná. Odpočinuli jsme si, načerpali nové síly, byli jsme více v tichu a s Bohem. Každý den jsme končili mší svatou on-line s o. J. V. Černým.

Drahá Veroniko, vděčně děkujeme.

Mgr. Věra Šimková, poutnice

 

"POUTNÍ ZÁJEZD DO TYROLSKA SE VYDAŘIL" (ZÁJEZD DO RAKOUSKA, ZÁŘÍ 2021)

Milí přátelé!

Vrátili jsme se z duchovně-turistického zájezdu do Tyrolska a opravdu se nám tento zájezd vydařil. Bylo teplo, většinou slunečno, tak jsme se někteří i opálili při našich procházkách od lanovek k salaším a za výhledy do údolí. Cestou jsme potkávali kravky se zvonky, pravé Tyroly.

Jako duchovní doprovod nám sloužil otec Benko z farnosti Nechanice. Hlavně nás překvapil krásným zpěvem a doprovodem na kytaru při posezení a modlitbě růžence. Denně se sloužila mše sv., většinou v kostele sv. Jana Nepomuckého v Auffachu, čemuž jsme byli rádi. Líbilo se nám také u jezera Achensee, kolem kterého vede procházková cesta, na ní lavičky a je tu příjemné posezení s pohledy na hory a jezero. Neplánovaná byla zastávka v nejmenším rakouském městečku Rattenbergu, kde se  narodila a žila sv. Notburga. Je zde její rodný dům i socha na náměstíčku a v kostele.

Tak díky naší milé organizátorce Veronice jsme vše viděli a byli spokojeni. Také v rodinném hotelu byla chutná jídla a mísy se saláty k naší spokojenosti.

Kdybyste si chtěli odpočinout fyzicky i duševně, vydejte se do nádherného údolí Wildschönau, zájezd se bude opakovat!

Vřelé díky všem, kteří se o úspěch zájezdu přičinili.

Anna Pavlová

 

 

"PŘÍŠTĚ, DÁ-LI PÁN, JEDEME ZASE" (ZÁJEZD NA ORAVU NA SLOVENSKU A DO POLSKA, ZÁŘÍ 2021)

Moji milí, chtěla bych se s vámi podělit o krásné zážitky na Slovensko a do Polska. Se sestrou jsme se přihlásily už po několikáté s  osvědčenou společností. Tuto cestovní kancelář dobře známe již z dřívějších let, cestovali jsme s nimi po Evropě a je zárukou kvality.

Jistotou úspěchu je naše milá organizátorka Veronika Čepelková. Pro její skromnost a pokoru nebude souhlasit s chválou, ale když se pochválit může, tak se pochválit má. Její úžasné organizátorské schopnosti, jednání, rychlé řešení problémů atd., prostě je to člověk na svém místě, který věnuje všechen svůj volný čas seniorům.

A teď už k našim zážitkům… Tentokrát jsme se jeli kochat krásami Oravy a okolí. Hned první den jsme žasli nad pozoruhodným poutním místem Butkov. Nachází se v dosud funkčním lomu. Tyčí se zde veliký kříž s úžasnými výhledy na okolí. Všichni účastníci byli nadšeni. Potom jsme se již těšili na večeři a odpočinek. Trochu se strachem jsme přijížděli k penzionu. Dojeli jsme totiž, ne naší vinou, o dvě hodiny později. Jaké však bylo naše překvapení, když nás čekala usměvavá děvčata, která nás mile přivítala a obsloužila. To se cení.

Protože druhý den hlásili špatné počasí, Verunka správně změnila program a namísto výletu k Roháčskému vodopádu jsme relaxovali v termálech Aquapark Meandr v osadě Oravice. Bylo to prostě super.

Další den jsme navštívili poutní místo Klin – vypíná se zde nejvyšší socha Krista na Slovensku. Opět úžasné místo. Odpoledne jsme pluli lodí po Oravské přehradě.

Výlet do Polska do Zakopaného byl krásný. Viděli jsme skokanské můstky. Lanovkou jsme vijeli na horu Gubalówku s krásnými výhledy na město a na Západní Tatry. Nezapomenutelným zážitkem byla mše svatá na poutním místě Matky Boží Fatimské.

V pátek, za pěkného počasí, jsme putovali k Roháčskému vodopádu krásnou přírodou. Večer jsme si společně zazpívali u vínečka. Na zpáteční cestě domů jsme navštívili Oravský hrad.

Celkové hodnocení? Krásná příroda, nová přátelství, mše svaté s otcem Štorkem, kázání o životě a ze života… Co více jsme si mohli přát?

I když jsme se sestrou u vína zpívaly dvojhlasně, v sobotu jsme si řekly jednohlasně: "Příště, dá-li Pán, jedeme zase."

Stanislava Dřevíkovská

 

"BYLA TO PŘEKRÁSNÁ POUŤ, PLNÁ DUCHOVNÍHO PŮSOBENÍ, VÝBORNĚ PŘIPRAVENÁ" (ZÁJEZD DO ITÁLIE A NĚMECKA, ČERVENEC 2021)

Opět jsme se vydali s "naší" Veronikou, biskupem Kajnekem a P. Reifem na pouť do Německa, Itálie a k jezeru Lago di Garda. Průvodcem byl velmi vzdělaný, informacemi sršící Karol Michalovič.

Navštívili jsme Marktl am Inn, rodiště papeže Benedikta XVI. Velkou duchovní silou na nás působilo významné bavorské poutní místo Altötting. Své prosby jsme vypověděli „Černé Matce Boží" v kapli Boží milosti. Dále nás přivítalo malebné jezero Lago di Molveno, koncilní město Trident a poutní místo „míru“ Rovereto. Na kopci se nachází Zvon Míru (22,6 t), nazvaný Maria dolens (Matka trpící). Je vzpomínkou na matky, které v bojích ztratily syny. Zvon byl odlit ze zbraní, kov darovaly všechny země, které se zúčastnily 1. světové války. Zvon zdobí reliéfy, nejznámějším se stal vyrytý výrok papeže Pia XII: „Mírem se nic neztratí, válkou může být ztraceno vše“.

Nejdéle jsme pobývali u největšího italského jezera, nádherného Lago di Garda. Lodí jsme navštívili městečka Limone, Riva del Garda a Malcesine.

Zastavili jsme se v Sotto il Monte, rodišti papeže sv. Jana XXIII., u překrásných jezer Lago di Como (hloubka 410 m) a Lago di Maggiore.

V úchvatném městě Miláně jsme obdivovali Dóm, jeho architekturu, La Scalu, odpočinuli jsme si u pomníku Leonardo da Vinciho. Cestou domů jsme se ještě pomodlili v mariánském poutním místě Montichiari, kde se několikrát zjevila Panna Maria.

Se slzami v očích jsme se postupně rozloučili. Byla to překrásná pouť, plná duchovního působení, výborně připravená. Získali jsme mnoho cenných poznatků, odpočinuli si, vykoupali se v jezeře. Pobyli se "starými známými".

Opět jsme se přesvědčili, že Veronika velmi citlivě volí program tak, aby se mohli zúčastnit i méně zdatní senioři a v dnešní době epidemie nás dobře chrání. Také je velmi důležité, že se už mnozí známe, že vládne mezi námi pohoda a dobrá nálada, že si pomáháme. Každodenní mše svatá, promluvy biskupa Kajneka a naše společné modlitby byly balzámem na naše duše.

Poutě vám vřele doporučuji.

Vděčně Mgr. Věra Šimková

 

"BYLI JSME DUCHOVNĚ NAOČKOVÁNI" (POUŤ DO BÍLOVIC NAD SVITAVOU, BRNA A KŘTIN, ČERVEN 2021)

Po stopách P. Jana Rybáře a P. Františka Lízny jsme se vydali 30. 6. 2021. Vyjeli jsme s PhDr. Veronikou Čepelkovou, P. PaedDr. Černým a Mons. Rouskem. Po dlouhé uzávěře způsobené epidemií jsme se na naše společné setkání velmi těšili.

Nejprve jsme navštívili městečko Bílovice nad Svitavou, rodiště i místo posledního odpočinku úžasného kněze P. Jana Rybáře SJ. V místním kostele jsme měli mši svatou, celebroval P. Dr. Pavel Lazárek, jeho odchovanec. Vzpomínal s námi na celý život o. Jana. Pomodlili jsme se u jeho hrobu, navštívili z venčí jeho rodný dům. Provázel nás a vzpomínal také jeho prasynovec. Po obědě jsme ještě dostali zákusky, které nám napekla místní děvčata. Dojati jsme se loučili, místo i krásný kostel na nás působily zvláštním duchovním kouzlem.

Dále naše cesta vedla do Brna, do jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde jsme v tiché úctě poděkovali za život P. Františka Lízny SJ a poslechli si vyprávění jeho spolubratra jezuity.

V poutním místě Křtiny jsme se zastavili v nádherném kostele. Opět další místo, kde vnímáme silné duchovní působení. V podvečer jsme ještě v kostele vyslechli překrásnou zvonkohru, několik Mariánských písní.

V autobuse nám Veronika prodala knihy napsané o. Janem a kalendáře s jeho myšlenkami.

Šťastní a s vděčností za vše, jsme se postupně loučili cestou k domovu.

Drahá Veroniko, o. Vojtěchu a o. Pavle, za vše Vám z celého srdce děkujeme. Bylo nám s vámi moc dobře a byli jsme všichni duchovně naočkováni.

Vděčně Věra Šimková


"PŘEKRÁSNÁ PŘÍRODA A BEZPEČNÉ RODINNÉ PROSTŘEDÍ" (ZÁJEZD DO RAKOUSKÉHO TYROLSKA, ZÁŘÍ 2020)

Koncem září jsme se vydali s Veronikou Čepelkovou do Tyrolských Alp. Cestovali jsme autokarem poznávat krásy malebného horského údolí Wildschönau a okolí. Ubytováni jsme byli v Auffachu, sami, v odlehlém a krásném rodinném hotelu s venkovním bazénem. Polopenze vynikající. Obdrželi jsme i zdarma kartu na všechny místní lanovky. Počasí se nám vydařilo. Obdivovali jsme malebné usedlosti v Auffachu, Oberau a Niederau, putovali do mariánského poutního místa Mariastein, navštívili poutní kapli Maria vom Guten Rat, krátce putovali po Svatojakubské cestě. Obdivovali jsme výrobky v muzeu dřeva v Auffachu, navštívili salaš, nakoupili sýry. Duchovní doprovod vedl P. Miroslav Reif se svými úžasnými homiliemi. Cestou domů jsme se zastavili u jezer Solné komory Hallstätter See a Wolfgangsee nedaleko Salsburgu. Nezapomenutelnou se stala plavba lodí po jednom z jezer. V dnešní složité době nám - seniorům, umožnila "naše Veronika" prožít nádherný týden v překrásné přírodě, s naším Pánem, plný přátelství a láskyplného souznění. Naši důvěru nezklamala, postarala se o naši bezpečnost. Vybrala pouť v překrásné přírodě a my jsme vytvořili bezpečné "rodinné prostředí", izolováni od okolního světa. Naše vzpomínky jsou nádherné. O to cennější v době, která má snahu izolovat nás, seniory, v samotě domova.

Mgr. Věra Šimková

 

"POZITIVNÍ ZÁŽITKY MÍSTO NEGATIVNÍCH ZPRÁV" (ZÁJEZD NA VELKOU FATRU, TURZOVKU A TURČIANSKÝCH TEPLIC, ZÁŘÍ 2020)

Moji milí, v dnešní době slyšíme samé negativní zprávy, ale já bych se s Vámi chtěla podělit o krásné pozitivní zážitky. Ve dnech 4. 9. - 8. 9. jsme se zúčastnili zájezdu na Velkou Fatru do Jasenské doliny. Krajina úžasná, perfektní společnost, nová přátelství, jídlo výborné, čas pro turistiku, modlitbu, zpěv, zábavu - co víc si přát. Když jsme se loučili, říkali jsme si, že našim bratrům Slovákům ty hory závidíme, i když se to nemá. Tak tedy nebudeme závidět a příští rok, dá-li Pán, ty krásné hory navštívíme znovu, třeba o nějaký kilometr dál. Moc se těšíme.

Stanislava Dřevíkovská

 

"NA BOHATĚ PROŽITÉ TŘI DNY BUDEME DLOUHO VZPOMÍNAT" (ZÁJEZD DO KRUŠNÝCH HOR, SRPEN 2020)

Srpnový zájezd do Krušných hor se vydařil. Přes počáteční obtíže - změna termínu z května na srpen, nepříznivá předpověď počasí - se poutní a poznávací cestování vydařilo. Počasí nám přálo, deštníky zůstaly v baťůžku po celé tři dny. První den v pravé poledne jsme slavili s otcem Miroslavem Reifem mši svatou na Svaté Hoře u Příbrami. Po malé zastávce v Příbrami jsme odjížděli do Krušných hor. Druhý den jsme po ranní mši svaté a bohaté snídani vyrazili na Božídarské rašeliniště. Po poledním odpočinku nás autobus vyvezl na nejvyšší vrchol Krušných hor - na Klínovec. Z Klínovce nás autobus odvezl do lázeňského města Jáchymov. Někteří se těšili na koupání v Aquacentru Agricola, jiní poseděli u kávy a prohlédli si pěknou výstavu o rozvoji lázní Jáchymov a pár vytrvalců se vydalo na prohlídku starého Jáchymova. Třetí den jsme prožili v Karlových Varech. Velice jsme ocenili průvodcovský doprovod Veroniky Čepelkové. Na bohatě prožité tří dny budeme dlouho vzpomínat.

manželé  Retíkovi

 

"PRŮVODCE BYL BEZVADNÝ, ZNALÝ, RYCHLÝ" (ZÁJEZD DO SEVERNÍ MAKEDONIE A ALBÁNIE, BŘEZEN 2020)

Zájezd probíhal perfektně. Já na takové hromadné zájezdy jezdím nerada, to byla skoro výjimka. Ale byla jsem velice spokojená. Bezvadný průvodce, znalý, rychlý, vše mělo své místo. Rovněž doprovod kněze, který byl velice společenský. A taky řidiči. Ti se o nás, šest Moraváků, postarali a zavezli nás na celnici k Hodonínu, kde jsme si vzali taxi a dojeli na nádraží v Hodoníně. Musím ještě napsat, že s taxíkem nám velice pomohly dvě ženy s obsluhy benzínky. Takže samí hodní lidé. Pan vedoucí Karel mi ještě volal na nádraží v Hodoníně, zda jsme v pořádku a jak jsme se domluvili. Takže větší péči si nemůžeme ani přát a za to velké díky. Přeji vám, aby se i ostatní vaše zájezdy tak vydařily a vy jste z toho mohli mít radost.

Marie Rábelová

 

"OPRAVDU POŽEHNANÝ ČAS" (ZÁJEZD DO SVATÉ ZEMĚ, ÚNOR 2020)

Moc vám chci poděkovat za zorganizování poutě do Svaté země, které se zúčastnil náš tatínek. Když jsem s ním mluvila, byl opravdu nesmírně nadšený a věřím, že prožil opravdu požehnaný čas plný Boží přítomnosti a zážitky z poutě v něm budou dozajista rezonovat ještě velmi dlouho. Vřelé díky za to, že jste (a věřím že nejen) mu pomohla zprostředkovat a zrealizovat jeho celoživotní sen.

Ještě jednou díky, díky za vaši práci a přeji hodně sil do dalších dní!

Marie Štěpáníková

 

"JEŠTĚ PO DVOU LETECH SE VRACÍME VE VZPOMÍNKÁCH NA POUTNÍ ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA" (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA)

Ještě po dvou letech se vracíme ve vzpomínkách na poutní zájezd do Izraele a Jordánska, který jste nám zprostředkovala. Bylo to báječné, z poloviny jsme měli ubytování v Betlémě, takže naše aktuální vzpomínky mají konkrétní rámec. Moc vám děkujeme za vaši práci, kterou sloužíte poutníkům na spoustu posvátných míst ve světě. Přejeme vám hezké prožití Vánoc, radost a pokoj od Boha, který je s námi...

V úctě Josef Kaše, Blažena Chaloupková, Marie Váňová

 

"ZÁJEZD DO IZRAELE BYL NÁDHERNÝ" (ZÁJEZD DO IZRAELE, LISTOPAD, 2019)

Zájezd do Izraele, který jste nám zprostředkovala, byl nádherný. Průvodcem nám byl otec Anton - don Antonio, jak ho tam kdekdo zdravil, který nás přivedl i na místa neobvyklá a tichá. I účastníci, kteří byli na rozdíl od nás zkušenými poutníky, byli nadšeni. Děkovali jsme mu se slovy, že jsme zažili kulturní šok.

Děkujeme a přejeme požehnané svátky.

Mateřankovi

 

"BUDEME DLOUHO RÁDI VZPOMÍNAT" (ZÁJEZD NA NÁRODNÍ POUŤ DO ŘÍMA, LISTOPAD, 2019)

Je tomu již téměř měsíc, co jsme se vrátili ze Svatoanežské pouti do Věčného města - na památku třicetiletého výročí jejího svatořečení - a také na poděkování za třicet let svobody. Pro víc než tři tisíce českých poutníků to byly zcela mimořádné dny plné nezapomenutelných dojmů - zejména při účasti na národních poutních bohoslužbách a setkáních s našimi biskupy ve třech nejvýznamnějších římských bazilikách: Panny Marie Maggiore, svatého Petra a sv. Jana v Lateráně. Velice nás oslovila také návštěva baziliky sv. Pavla „Za hradbami“ a místa jeho mučednické smrti „Tre fontani“. Naprostá většina českých poutníků měla po prvé v životě možnost uvidět Svatého otce Františka při papežské audienci. Věřím, že účastníci této pouti byli povzbuzeni ve své víře i v sounáležitosti se světovou Církví. Pro většinu z nás to jsou zážitky a dojmy na celý život. Budeme dlouho rádi vzpomínat…

Ing. Karel Voplakal, CSc.

 

"MĚLI JSME MOŽNOST POZNAT NĚKOLIK VÝZNAMNÝCH A KRÁSNÝCH MÍST V LIBERECKÉM KRAJI" (ZÁJEZD JIZERSKÝCH HOR, ŘÍJEN 2019)

Ve dnech 19. až 21. jsme se zúčastnili poutně poznávacího a relaxačního autobusového zájezdu do Jizerských hor. Za pěkného podzimního počasí nás na 50 účastníků z různých sídel královéhradecké diecéze mělo možnost poznat několik významných a krásných míst v Libereckém kraji. Děkujeme všem, kdo nás cestou provázeli, zvláště otci M. Šiffelovi za jeho citlivý humorem laděný přístup. Díky patří i průvodkyni naší pouti V. Čepelkové, která nám připravovala prostor k příjemným společným setkáním a dodávala dobrou náladu.

Mgr. Ludmila Hovorková

 

"POUŤ SKONČILA, UŽ JEN VDĚČNĚ VZPOMÍNÁME" (ZÁJEZD NA KANÁRSKÉ OSTROVY TENERIFE A GRAN CANARIA, ŘÍJEN 2019)

Před několika dny jsme se vrátili z pouti na Tenerife, z ostrova věčného jara. Přiletěli jsme na několik dní, abychom navštívili významná poutní místa, nádherné kostely a katedrály.

Učarovala nám překrásná příroda, banánovníky, gofie - stromy se žlutými květy, araukárie podobné smrku, pepřovníky, eukalypty, agáve, opuncie, fíkovníky, palmy dračí krev, bugenvilie s červenými a bordovými květy. Do paměti se nám vryla mohutnost Atlantského oceánu, tmavé pláže, i krabi mezi kameny. Fascinující byly pohledy na třetí největší sopku na světě Pico del Teide, která je vysoká 3718 m. Pod ní je astronomická observatoř a měsíční krajina.

S Mons. Janem Vokálem jsme prožívali každodenní mši svatou. Na pouti o nás vzorně pečoval slovenský průvodce Karol Michalovič. Zájezd měl perfektně připravený, vždy byl ochoten nám pomoci. Jeho informace se týkaly historie i současnosti, politické situace, sportu i místní flóry.

Ubytováni jsme byli v malebném městečku Puerto de la Cruz nedaleko Atlantiku. První naše zastavení bylo ve městě La Orotava. Jeho velkým svátkem je den Božího těla, kdy místní umělci vytvářejí na Radničním náměstí a v přilehlých ulicích překrásné barevné písčité koberce. Každý z nich je uměleckým dílem. Nachází se zde množství kostelů - El Calvario, sv. Augustin, La Concepción, Santo Domingo, San Chuan.

Druhý den jsme podnikli plavbu na ostrov Gran Canaria a navštívili městečko Teror. Je proslulé starou architekturou a bazilikou Basílica de Nuestra Señora del Pino, což znamená Panna Maria z Borovice. Místní legenda říká, že se tady na borovici zjevila Panna Maria. Bazilika je z roku 1767.

Neděle byla odpočinková. Mohli jsme se vykoupat v komplexu bazénů s mořskou vodou Lago Martianez - jednom z nejkrásnějších aquaparků na světě. Mnozí si vyjeli na okružní cestu kolem sopky Pico del Teide. Lanovka pro silný vítr nahoru nejela. Přesto výlet v "měsíční krajině" se stal nezapomenutelným.

Další den jsme navštívili starobylé město La Laguna, plným jménem San Cristóbal de La Lagunas. Leží ve vnitrozemí ostrova v čarokrásné kopcovité krajině. Bylo založeno roku 1496, do roku 1723 bylo hlavním městem ostrova. Dodnes je druhým nejvýznamnějším městem, po Santa Cruz de Tenerife. La Laguna zůstala důležitým intelektuálním, kulturním a náboženským centrem ostrova. Je tu univerzita San Fernando a sídlo biskupa (krásný biskupský palác). Město je architektonicky velmi zajímavé, najdeme zde celou řadu historických budov ze 17. a 18. stol., sochy, kostely i šlechtické paláce. Historické centrum „Casco Antiquo“ patří do světového dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější kostely ve městě patří katedrála Nuestra Señora de los Remedios a novorenezanční kostel Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción se zajímavou kamennou věží.

Poslední den jsme se jeli podívat na východní pobřeží Tenerife do Candelarie. Na první pohled nás upoutala krásná bazilika Basílica de Nuestra Seňora de Candelaria na náměstí Plaza de la Patrona de Canaria. V této bazilice se nachází Černá madona, patronka Kanárských ostrovů. Podle legendy v roce 1390 nalezli dva rybáři z guančského kmene zázračnou sochu, kterou vlny vyplavily na břeh. Členové kmene ji umístili do jedné z pobřežních jeskyní a začali sošku uctívat, i když nevěděli, koho představuje. Později na tomto místě postavili Španělé kostel a zasvětili ho Panně Marii. V roce 1826 byl zničen mohutnou přílivovou vlnou a voda smetla i sochu. Nová bazilika pochází z roku 1958 a stojí právě na půdorysu kostela ze 16. století. Ukrývá nádhernou novou sochu Nuestra Seňora de la Candelaria. Dvakrát ročně se za ní vydávají davy poutníků. Pobřeží střeží sochy devíti guančských vládců. Původní obyvatelé jeskyň stojí vedle sebe a do zad jim bijí vlny oceánu.

Pouť skončila, už jen vděčně vzpomínáme. V srdci nám zůstaly chvíle, kdy jsme cítili, že si s druhým rozumíme, že je nám blízký. A to jsou hodnoty, pro které stojí zato žít. Boží království se sneslo mezi nás. Tyto hodnoty je dnes tolik důležité šířit dál. A o toto "naší Veronice" jde především a daří se jí to!

Mgr. Věra Šimková

 

"VDĚČNĚ VZPOMÍNÁME, POSÍLENI NA TĚLE I DUCHU" (ZÁJEZD NA MALOU FATRU, TURZOVKU, DO RAJECKÝCH TEPLIC A ZAŠOVÉ, ZÁŘÍ 2019)

Ve dnech 10. - 15. září 2019 jsme s Veronikou Čepelkovou a P. Janem Kunertem prožili překrásnou pouť na Turzovku a Malou Fatru. Byli jsme ubytováni v penzionu u Terchové, v kraji Juraja Jánošíka.

Chodili jsme na procházky malebnou přírodou v Národním parku Malá Fatra, svezli jsme se vláčkem Vrátnou Dolinou, prošli se podél říčky soutěskami do Dier. Jeli jsme i lanovkou.

Nezapomenutelné byly výhledy při našem výstupu na Velký Kriváň a při procházkách pod horou Chleb.

Prochodili jsme městečko i okolí Terchové, navštívili muzeum Juraja Jánošíka. Prošli jsme si Křížovou cestu nad městem, vystoupali k monumentu Jánošík, vyšplhali na rozhlednu Terchovské srdce. Cestou na večeři jsme si natrhali i bylinky na léčivý čaj. Na závěr zájezdu jsme se zajeli vykoupat do krásných termálních lázní Rajecké Teplice.

Každodenní mše svatá nás sdružovala kolem o. Jana. Zazpívali jsme jsme si večer při kytaře, navázali nová přátelství. Měli jsme opět pocit, že Boží království přichází mezi nás...

Na zpáteční cestě nás čekalo překvapení. Navštívili jsme poutní místo Zašová, nedaleko Rožnova pod Radhoštěm.

Co říci na závěr? Vděčně vzpomínáme, posíleni na těle i na duchu. Vděčni "naší Veronice" za to, že nás sdružuje i sjednocuje s Pánem. Těšíme se na další společná setkávání na zájezdech.

Mgr. Věra Šimková

 

"VRÁTILI JSME SE DOMŮ PLNI DOJMŮ A VDĚČNOSTI" (ZÁJEZD DO RUMUNSKA A MOLDAVSKA, ČERVEN 2019)

Začátkem června jsme společně s biskupem Mons. Josefem Kajnekem prožili nádherné chvíle na pouti do Rumunska a Moldavska. Úžasná průvodkyně Ing. Božena Turanská nás velmi zajímavě seznamovala s historickými památkami zemí. S klidem a porozuměním nám byla ve všem nápomocna. Prohlédli jsme si unikátní byzantské kláštery, historická města i malebný venkov. Nezapomeneme na hrad Bran - sídlo hraběte Draculy, horské městečko Sinaia - "perlu Karpat", kterou jsme si prohlédli dokonce z lanovky. Odpočali a zaplavali jsme si v letovisku Mamaia u Černého moře. Prohlédli jsme si hlavní město Kišiněv v Moldavsku, navštívili metropolitní katedrálu Zrození Páně. Nezapomenutelné bylo setkání v katedrále Boží prozřetelnosti s Mons. Antonem Coșou. Je to jediný katolický biskup v Moldávii, kde je 28 farností a 22000 katolíků. Po mši svaté nás s ním čekal zajímavý rozhovor a bohaté pohoštění.

Osvěžením byla prohlídka vinných sklepů Cricova s ochutnávkou vína. "Vinné město" tvoří 120 km podzemních chodeb v hloubce až 100 metrů. Je zde uskladněno přes milion vzácných lahví vína při teplotě 12 °C. Rozpaky jsme prožívali v Podněsterské republice v "komunistickém skanzemu". Prohlédli jsme si hlavní město oblasti Tiraspol a bývalou tureckou pevnost ve městě Tighina - Bender. Do paměti jsme si vryli krásy pravoslavné kultury v Rumunsku, kláštery Neamt, Slatina a Moldovita. Po osvěžení v místním welness centru, přes území historické Bukoviny a Transilvánie, přes Maďarsko a Slovensko, jsme se vrátili domů. Plni dojmů a vděčnosti. Vděčnosti organizátorům, především Dr. Veronice Čepelkové, která nás seniory sdružuje. Tvoří z nás společenství, přináší nám poučení i radost ze života v Duchu Svatém. Děkujeme. Bylo to nádherné...

Mgr. Věra Šimková


"DĚKUJI ZA SKVĚLÝ DUCHOVNÍ DOPROVOD" (ZÁJEZD DO IZRAELE, KVĚTEN 2019)

Děkuji za skvělý duchovní doprovod a organizaci zájezdu do Izraele 10. - 17. 5. 2019 P. ThDr. Ing. Antonu Solčianskému PhD., ostatním zprostředkovatelům a spolupoutníkům. Zaplať Pán Bůh!

Helena Musilová, DiS.

 

"BUDEME DLOUHO VZPOMÍNAT" (ZÁJEZD DO IZRAELE, DUBEN 2019)

Tento týden jsme se vrátili z poutního zájezdu do Svaté země. Byli jsme moc spokojeni, odnesli jsme si krásné a silné zážitky. Chtěli bychom touto cestou poděkovat i duchovnímu otci ThLic. Miroslavu Pohárovi za jeho zasvěcené a obětavé vedení poutě. Budeme dlouho vzpomínat.

Děkujeme a srdečně zdravíme.

Krejcarovi

 

"MĚLA JSEM MOŽNOST NAVŠTÍVIT ZEMĚ, KTERÉ JSOU TÉMĚŘ ZAPOMENUTÉ" (ZÁJEZD DO MAKEDONIE A ALBÁNIE, BŘEZEN 2019)

Měla jsem tu možnost navštívit tyto dvě země, které jsou téměř zapomenuté. Zavítali jsme na místa spjatá s Matkou Terezou a našimi věrozvěsty Cyrilem a Metodějem… Nechyběla ani návštěva Ohridu, Ohridského jezera, Sv. Nauma s jeho hrobem a v neposlední řadě také zajímavého města Berat, které je nazýváno "městem tisíců oken". Cestou jsme měli možnost poznat i život ve vesnicích a městech, protože cesta z Ohridu do Beratu trvala pět hodin.

Byl to moc krasný poutní zájezd, který doporučuji všem, kdo mají zájem navštívit tyto země na Balkáně.

Ludmila Šumová

 

"CELKOVĚ O NÁS BYLO DOBŘE POSTARÁNO" (ZÁJEZD DO IZRAELE PRO FARNOST LUHAČOVICE A DALŠÍ ZÁJEMCE, ÚNOR 2019)

Koncem února jsem byl s Vaší cestovní kanceláří na pouti ve Svaté zemi. Chci Vám poděkovat za veškerou organizaci a vypravení této pouti. Celkově o nás bylo dobře postaráno - od základních informací a pokynů před cestou, přes odbavení na letištích, informace průvodce na místech, která jsme navštívili, až po návrat domů. Díky Bohu jsme se bez problémů vrátili domů.

P. Mgr. Jiří Ševčík

 

"CELÝ ZÁJEZD SE VYDAŘIL" (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA, LISTOPAD 2018)

Děkuji celému vašemu týmu za organizaci zájezdu do Svaté země a Jordánska. Celý zájezd se vydařil, prožili jsme pěkné dny. Bez vás by to nebylo možné. Přeji vám krásné dny.

Jakub Tkadlčík

 

"DO KONCE ŽIVOTA BUDU V SRDCI VZPOMÍNAT" (ZÁJEZD DO MEXIKA, LISTOPAD 2018)

Děkuji moc vaší celé poutní cestovní agentuře za krasný zprostředkovaný duchovní zajezd po Mexiku. Bylo to překrásné, proto díky všem vám a úžasnému pokornému P. Marianu Ondrejkovi. Zážitků je moc a do konce života budu v srdci vzpomínat. Ještě jednou děkuji.

Renata Andělová


"DÚFAM, ŽE SA OPÄŤ STRETNEME NA ĎALŠÍCH MIESTACH SPOJENÝCH SO SVÄTÝM PÍSMOM" (ZÁJEZD DO TURECKA A NA ŘECKÝ OSTROV PATMOS, ZÁŘÍ, ŘÍJEN 2018)

Bohu vďaka patrí za putnický zájazd Biblické Turecko a religiózny ostrov Patmos v septembri, októbri 2018. Neobyčajné miesta siedmych apokalyptických cirkví ešte dlho rezonujú v mysli pútnika na dlhé týždne po návrate. Efez, Smyrna, Pergam, Thyatira, Sardy, Filadelfia a Laodicea sú miesta, ktoré sú doteraz archeologicky prítomné a zároveň dávajú jasný odkaz prostredníctvom sv. Písma súčasnému veriacemu kresťanovi. Patmos ako miesto Bohom zjavenej Apokalypsy pre pútnika má nesmiernu cenu. V tichu eukalyptovych lesíkov, na samotnom mieste Zjavenia Apoštola Jána sa posilní vo viere, porozumie lepšie sv. Písmu a môže oslavovať Boha ako pôvodcu spásy. Osobne ďakujem Dr. Veronike Čepelkovej za ľudský prístup na tomto pútnickom zájazde. Dúfam, že sa opäť stretneme na ďalších miestach spojených so svätým Písmom. Tak dovidenia...

Helena Vyžinkárová

 

"VRÁTILI JSME SE PLNI KRÁSNÝCH DOJMŮ A VZPOMÍNEK" (ZÁJEZD DO RAKOUSKA A NA MORAVU, ZÁŘÍ 2018)

Ve dnech 21. - 23. 9. 2018 jsme se zúčastnili zájezdu do Rakouska a na Moravu s Dr. Veronikou Čepelkovou. Nejdříve jsme navštívili nejvýznamnější poutní místo Rakouska Mariazell. Odpoledne jsme ještě navštívili jezero Erlaufsee ve Vápencových Alpách. Další den po mši sv. v hotelu a po procházce u Vranovské přehrady jsme se přesunuli do termálů v Laa a. d. Thaya, kde jsme relaxovali v krásném prostředí. Poslední den jsme navštívili velmi pěkné město Třebíč. Další a poslední zastávka na naší pouti byl Křižanov, rodiště sv. Zdislavy. Domů jsme se vrátili plni krásných dojmů a vzpomínek. Díky Bohu za požehnanou pouť.

Ing. Marie Šmídová

 

"ZÁJEZD DO NÍZKÝCH TATER SE VELMI VYDAŘIL" (ZÁJEZD NA SLOVENSKO, ZÁŘÍ 2018)

Zářijový zájezd do Nízkých Tater se velmi vydařil. Začínal poutním místem Turzovka a dále pokračoval pobytem v Demänovské dolině. Výlet na Chopok, k Vrbickému jezeru, k symbolickému cintorínu a do termálních lázní Bešeňová - to vše jsme měli možnost zažít. Podvečerní mše s biskupem Kajnekem a večerní promluvy nás duchovně obohatily. Při zpáteční cestě jsme se svezli na pltích po řece Váhu. Spokojeni a odpočati jsme se vraceli domů. Díky Veronice Čepelkové a biskupu Kajnekovi za hezké společenství.

Bohuslava Nunvářová

 

"OTEC JÁN MAJERNÍK BYL VÝBORNÝM PRŮVODCEM" (ZÁJEZD DO ŠPANĚLSKA A FRANCIE, SRPEN 2018)

Dnes jsem se vrátila ze zájezdu do Santiaga de Compostely. Moc bych Vám chtěla poděkovat, že takové zájezdy organizujete a velký dík patří také o. Jánu Majerníkovi, který byl výborným průvodcem a organizátorem, ale také duchovním a poutníkem. Přeji Vám i jemu hodně sil a Božího požehnání do dalších dní.

Jana Smolková

 

"CELÝ POUTNÍ ZÁJEZD BYL MOC PĚKNÝ" (ZÁJEZD DO ŠPANĚLSKA, PORTUGALSKA A FRANCIE, ČERVENEC 2018)

Celý poutní zájezd do Santiaga de Compostela byl moc pěkný: program, průvodce otec Marian; poutníci i řidiči... Přeji Vám ať máte všechny vaše zákazníky spokojené tak, jak jsem byla já.

S pozdravem Blanka Jirsíková

 

„ZÁJEZD BYL PLNÝ RADOSTI“ (ZÁJEZD DO GRUZIE, ČERVEN 2018)

Zájezd plný radosti. Velice si vážím kněží, kteří byli s námi a pana biskupa Vokála. Společnost, která se navzájem nesla v duchu lásky a milosrdenství. Krajina ještě nepřeplněná turisty. Navštívili jsme kláštery i místo, kde se narodil Stalin. Vykoupali jsme se v Černém moři, jídlo bylo čerstvé, ochutnali jsme i dobré víno a zatancovali jsme si jako za mlada. Tak, že jsme našli ztracený elixír mládí. Díky za vše.

Jana Maria Stejskalová

 

„BYLI JSME MILE PŘEKVAPENI SNAD VŠÍM“ (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA, ÚNOR, BŘEZEN, 2018)

Před pár dny jsem se vrátil z poutního zájezdu do Izraele a Jordánska. V Izraeli jsem byl už potřetí a byli jsme tentokrát opravdu mile překvapeni snad vším. Chci vám tímto moc poděkovat za zprostředkování zájezdu a velmi příjemnou komunikaci s vámi. Určitě na vás budeme pamatovat v dobrém a přejeme vám ono biblické ŠALÓM.

v úctě Josef Kaše

 

BYL TO NÁDHERNÝ A POSVĚCUJÍCÍ ZÁŽITEK“ (ZÁJEZD NA CHORVATSKÝ OSTROV MLJET A DO MEDJUGORJE, ZÁŘÍ, ŘÍJEN 2017)

Na podzim jsme se zúčastnili nádherného zájezdu. Nejdříve letadlem z Prahy do Dubrovníku, pak trajektem na ostrov Mljet. Přistáli jsme v Pomeně a ubytovaní jsme byli v rodinném penzionu Matana. Na programu jsme měli návštěvu národního parku s ostrovem P. Marie s bývalým benediktinským klášterem z 12. st. Dále koupání v průzračně čistém moři a jezerech a pěší procházky po ostrově. Autobusem jsme pak jeli na druhý konec ostrova do Saplunary - po stopách apoštola Pavla. U kapličky se sochou apoštola Pavla jsme měli mši sv. Jeden den byl věnován cestě do Medjugorje. Byl to nádherný a posvěcující zážitek a bonus k našemu programu. Děkuji, že jsem se mohla tohoto zájezdu zúčastnit.

Ing. Marie Šmídová

 

"NÁVŠTĚVA SVATÉ ZEMĚ BYLA PRO MĚ VÍC NEŽ JEN SPLNĚNÍ DÁVNÉHO SNU" (ZÁJEZD DO IZRAELE, LISTOPAD 2017)

Návštěva Svaté země pod vedením otce Antona byla pro mě víc než jen splnění mého dávného snu. Byl to úžasný a obohacující zážitek, který se nesmazatelně vryl do srdcí jistě všech účastníků. Otec Anton je skvělý průvodce, milovník Svaté země a bohatá studnice znalostí, takže snad jediná minuta poutě nepřišla nazmar. S vřelými díky a přáním všeho dobrého

Mgr. Šárka Vlčková

 

"BYLA TO MOC ZDAŘILÁ A ZAJÍMAVÁ POUŤ" (ZÁJEZD NA OSTROV MADEIRA, DO LISABONU A FATIMY, LISTOPAD 2017)

Kdybych měl několika slovy zhodnotit náš nedávný poutní zájezd do Portugalska a na ostrov Madeira, asi bych trochu váhal mezi tolika krásnými a neopakovatelnými zážitky: co bylo nejúžasnější? Možná návštěva madeirského kostela na vrchu Monte u Funchalu, kde je pochován poslední rakousko-uherský císař bl. Karel Rakouský. Nejhlubší dojmy si však snad každý účastník poutního zájezdu přinesl z krátkého, ale působivého pobytu ve slavném poutním místě Fatima, kde se přesně před sto lety třem dětem opakovaně zjevovala nejsvětější Panna Maria. Asi nikdo nezapomene na společnou mezinárodní modlitbu růžence, kde i čeští poutníci měli možnost předmodlívat se polovinu jednoho desátku. Byla to moc zdařilá a zajímavá pouť a budeme rádi vzpomínat.

Ing. Karel Voplakal, CSc.


"BYLO TO JAKO LISTOVAT BIBLÍ" (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA, LISTOPAD 2017)

Chtěla bych moc poděkovat za úžasné zážitky z poutě po Svaté zemi s otcem Rastislavem Dvorovým. Bylo to jako listovat Biblí. Otevřel mnohým z nás nejen oči, ale hlavně srdce, abychom mohli přijmout skutečnou lásku boží. DĚKUJU!

Zuzana Bančanská

 

"ZÁJEZD BYL JEDINEČNÝ" (ZÁJEZD DO IZRAELE, ZÁŘÍ 2017)

Dobrý deň, zájazd cez vašu CK bol jedinečný. Chceme Vám zo srdca poďakovať, za výbornú organizáciu, duchovné vedenie i skvelú cenu. Všade Vám dávame doporučenie, a ak Boh dá ešte raz by sme sa chceli s Vašou CK Izrael navštíviť. Ďakujeme aj za otca Mariana Minárika, bol úžasný sprievodca, kazateľ, skupinu zjednocoval svojím humorom a prístupom. Pán Boh zaplať.

Chaloupkovi

 

"PŘEKONALO TO NAŠE OČEKÁVÁNÍ" (ZÁJEZD DO IZRAELE, ZÁŘÍ 2017)

Moc Vás obě zdravíme a posíláme požehnaný pozdrav z naší pouti. Bylo to nádherné, obohacující. Překonalo to naše očekávání, Průvodce a zároveň kněz byl člověk na svým místě. Jsme rádi, že jsme navštívily Svatou zem, a doufáme, že to nebyl poslední zájezd s touto cestovní kanceláří. Těšíme se na Vaši nabídku na příští rok na poutě. Byly bychom rádi, kdyby jste nás vzali mezi své poutníky. S pozdravem a s velkým díky poutnice

Ludmila Kubínková a Jarmila Nešporová

 

"MÉ SRDCE STÁLE PŘETÉKÁ RADOSTÍ, ŠTĚSTÍM A VDĚČNOSTÍ" (ZÁJEZD DO FRANCIE, ŠPANĚLSKA A PORTUGALSKA PRO FARNOST NIVNICE, JARO 2017)

To, co jsme prožili, by neobsáhl ani román. Mé srdce stále přetéká radostí, štěstím a vděčností. Navštívit místa, kde se nám zjevila Panna Maria, byl můj dlouholetý sen. Kdysi dávno jsem vyslechla rozhovor jedné paní, že se účastnila poutního zájezdu "VELKÝ MARIÁNSKÝ OKRUH". Její nadšení bylo tak velké, že ani po letech ze mne touha navštívit tato místa nevyprchala, ba právě naopak. Nedokážu popsat, co byl asi největší zážitek. Každý den jsem s úžasem žasla nad nekonečnou láskou Boží, která nám posílá naši nebeskou Maminku. Milující, laskavou a chránící, něžně napomínající. Všechna navštívená místa - katedrály, baziliky, kostely i kaple, životní osudy dětí, které se s Pannou Marií setkaly, samotná místa zjevení, slavení mší svatých, modlitby růženců i Korunky, Křížové cesty byly nezapomenutelné. A bonus navíc: skvělý průvodce, profesionální řidiči, luxusní ubytování, strava jako od maminky a počasí ideální. A nemluvím jen za sebe, ale i za 110 Nivničanů, kteří se pouti zúčastnili. Milá Veroniko, Vám vyslovujeme "Pán Bůh zaplať" za zprostředkování této pouti, za Vaši trpělivost, ochotu i čas, za Vaše rady i modlitby, které nás provázely. Už teď se mě lidé ptají, kam pojedeme příště. Jedni chtějí do Francie, druzí do Itálie, třetí do Dánska a mladí do Santiaga. Věřím, že naše spolupráce bude i nadále pokračovat.

Michaela Bartoňová

 

"BYLY JSME SE SESTROU NADŠENÉ" (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA, KVĚTEN 2017)

Bylo to krásné, hodně náročné, ale viděli jsme spoustu míst. Páter Marian byl skvělý, je to světoběžník a bylo vidět, že má obě země v malíku. Byly jsme se sestrou nadšené. Na zpáteční cestě se plánovalo příští rok Santiago de Compostella + další poutní místa, tak kdybychom byly fit, přihlásíme se. Mějte se krásně a moc děkuji, že na nás myslíte.

Gisela Růžičková


"BYL TO PO VŠECH STRÁNKÁCH PRO MĚ ÚŽASNĚ ZORGANIZOVANÝ A BOHATĚ POŽEHNANÝ ZÁJEZD" (ZÁJEZD DO IZRAELE A JORDÁNSKA, KVĚTEN 2017)

Od mého návratu ze zájezdu Izrael - Jordánsko uplynulo víc než měsíc a stále jej mám v živé paměti. Byl to po všech stránkách pro mě úžasně zorganizovaný a bohatě požehnaný zájezd. Vřele mohu doporučovat dále svým známým, tak jako jsem dostala kontakt na tento zájezd od svých přátel. Byla jsem nadšena a velké poděkování patří i průvodci otci Marianu Ondrejkovi. Při loučení jsme domlouvali pod jeho vedením cestu do Compostely příští léto. Kdyby to vyšlo, bylo by to moc fajn.

Průvodce je klíčovou osobou pro zdařilý průběh zájezdu, otec Marian je pro tuto práci velmi obdarovaný.

Prosím vyjádřete poděkování i pracovníkům cestovní kanceláře, kteří zajistili složení programu zájezdu a všechny organizační záležitosti. Děkuji dodatečně i Vám za všechnu komunikaci při přípravě zájezdu.

Myslím, že mohu vyjádřit toto i za svou spoluúčastnici zájezdu, která s Vámi vše vyřizovala.

Se srdečným pozdravem, přáním krásného léta a hodně spokojených klientů

Vítězslava Cihlářová

 

"ČEKALO NÁS PŘEKVAPENÍ" (ZÁJEZD NA SLOVENSKO, KVĚTEN 2017)

V krásném měsíci květnu – v měsíci Panny Marie jsem se spolu s mnoha dalšími zájemci z různých koutů naší vlasti zúčastnila duchovně-odpočinkového pobytu v Podhájské na Slovensku. Během pobytu jsme měli každý den možnost účastnit se mše sv. a duchovní obnovy, kterou vedl P. František Lízna SJ. Každý den jsme vyjížděli na wellness procedury do známého termálního koupaliště Podhájska. Také nás čekalo překvapení - návštěva malebného mariánského poutního místa Studnička Pozba. Kromě toho nás velmi oslovila prohlídka největšího slovenského Betléma v Rajecké Lesné s místním poutním kostelem Panny Marie Frívaldské. Na závěr pobytu jsme ještě navštívili nejstarší poutní místo na Slovensku – Marianku u Bratislavy. Děkuji za uspořádání tohoto vydařeného zájezdu.

Mgr. Mária Tvrdá

 

"VÝKLAD PANÍ PRŮVODKYNĚ NÁS EMOČNĚ NASYTIL" (ZÁJEZD DO PORTUGALSKA, ŠPANĚLSKA A FRANCIE, KVĚTEN 2017)

Šťastně jsme se vrátili ze zájezdu do Fatimy a na další poutní místa Evropy. Byl to nabitý program a myslím že se budu dávat ještě několik dní "do kupy". Moc se nám to líbilo - jak poutní místa, tak i ubytování a výklad paní průvodkyně nás emočně nasytil. Moc děkujeme a určitě se znovu ozveme.

S přáním požehnaných dní a všeho dobrého

Růžena Procházková

 

"CELÝ POUTNÍ ZÁJEZD BYL NAD MOJE OČEKÁVÁNÍ" (ZÁJEZD DO MEXIKA, BŘEZEN 2017)

Mexiko, moje životní cesta do Guadalupe. Ani nevím co mne tam táhlo, volání Panny Marie? Je to moje patronka, nositelka života, jako každá žena. Jsem velice vděčná, že jsem měla sílu, chuť a peníze navštívit místo nejstaršího mariánského zjevení. Celý poutní zájezd byl nad moje očekávání. Všem organizátorům ze srdce děkuji. Denní slavení eucharistie, modlitby růžence jsou pro mne doping pro další už třetí etapu života. Samozřejmě dobré jídlo, příroda, stříbro, drahé kameni to také patřilo k obšťastnění někdy utrmácených poutníků. Kéž máme dosti sil se neustále radovat a zpívat „Díky Bože za všechno.“

Jana Maria Stejskalová

 

"DOSTALA JSEM VÍC NEŽ JSEM OČEKÁVALA" (ZÁJEZD DO MEXIKA, BŘEZEN 2017)

Jela jsem do Mexika plná vzrušení, že můj životní sen - stát před tilmou s obrazem Panny Marie z Guadalupe - mám na dosah ruky. V doprovodu krásné křesťanské skupiny lidí, s Veronikou, s panem farářem Štefanem a s úžasným mexickým průvodcem Cesarem vznikl překrásný komplet stejně naladěných a radostných křesťanských poutníků. Když k tomu přičtu Tasco se svou 13 m dominantou Ježíše, návštěvu dolů na těžbu stříbra, blízkost 5,5 tisícového Popokatepetlu, procházku Cestou mrtvých z pyramidy Měsíce na pyramidu Slunce, slunění a koupání se v Acapulku, tak si to vše v sobě hodnotím, že jsem dostala víc než jsem očekávala. Všude přepychové ubytování a výborné jídlo. Fundované seznámení se všemi místy, které jsem zde ani nevyjmenovala a tak i s kulturou, ekonomikou, vzděláváním a životem v dnešním Mexiku. Děkuju moc. Díky tomuhle všemu bylo mé navštívení důstojného místa v Guadalupe i důstojným prožitkem celé mé dovolené. Děkuji.

Julie Jakubův


"KOMBINACE S POZNÁNÍM MÍST BYLA VÝBORNÁ" (SILVESTROVSKÝ ZÁJEZD DO MEDJUGORJE S NÁVŠTĚVOU SARAJEVA, MOSTARU A JAJCE, PROSINEC 2016 - LEDEN 2017)

Pouť byla skvělá, i doprovod otce Rasťi byl potěšením pro mou duši. Kombinace s poznáním míst byla výborná, normálně bych se tam asi nepodíval. A termín byl přímo ideální. Zdravím a žehnám.

Ing. Ivan Menoušek


"CESTA DO MARIAZELL BYLA PLNÁ NOVÝCH ZÁŽITKŮ A DOJMŮ" (ADVENTNÍ ZÁJEZD DO MARIAZELL, LAA AN DER THAYA A MIKULOVA, PROSINEC 2016)

Cesta dvoudenního výletu do Mariazell, lázní v Laa an der Thaya a Mikulova byla plná nových zážitků a dojmů. O skvělou náladu v autobuse i v samotných destinacích se postaralo celé osazenstvo našeho autobusu. Velké díky patří otci Zdenku Tkačíkovi, průvodkyni Ing. B. Turanské a za část českého osazenstva i PhDr. V. Čepelkové.

Iris Herman

 

"VRÁTILI JSME SE VELMI POVZBUZENI A OBOHACENI" (ZÁJEZD NA KYPR, ZÁŘÍ - ŘÍJEN 2016)

Ve dnech 25. 9 – 1. 10. 2016 se 35 poutníků zúčastnilo duchovní pouti na Kypr s biskupem Janem Vokálem. Putovali jsme po stopách apoštola Pavla a k hrobu sv. Barnabáše, na jižní i severní část ostrova. Děkujeme za překrásné zážitky a prožitky z této pouti. Vrátili jsme se velmi povzbuzeni a obohaceni. Díky Bohu za krásnou pouť.

Ing. Marie Šmídová

 

"PROŽILI JSME PĚT DNÍ V NÁDHERNÉ PŘÍRODĚ PROZÁŘENÉ SLUNÍČKEM A PESTRÝM PROGRAMEM" (ZÁJEZD DO VYSOKÝCH TATER S NÁVŠTĚVOU TURZOVKY, SPIŠSKÉHO JERUZALÉMA A LEVOČE, SRPEN - ZÁŘÍ 2016)

Na přelomu měsíce srpna a září jsem se účastnila spolu s dalšími seniory zájezdu do Vysokých Tater. Díky PhDr. V. Čepelkové, která celý zájezd připravila a provázela, jsme prožili 5 dní v nádherné přírodě prozářené sluníčkem a pestrým programem, dle fyzických možností každého účastníka. Ubytování bylo velmi dobré. Díky za vše.

Eliška Kopecká


ZÁJEZD DO USA, NA ALJAŠKU A DO KANADY, SRPEN 2016

Krásné to bylo. Člověk se obával, ale od Boha mně bylo dopřáno, ze mně požehnal a zvládla jsem to, tudíž to přispívá i k radosti. Ještě jednou vám děkuji za podporu a krásná přáníčka a přejme si všichni jen to nejlepší do života a hlavně Bohem vedenou Boží cestu.

Renata Andělová

 

"V MEDŽUGORJE BYLO MOC KRÁSNĚ" (ZÁJEZD DO MEDŽUGORJE A K MOŘI, ČERVENEC 2016)

V Medžugorje bylo moc krásně. Stále se nemohu vzpamatovat, že jsem doma a chci tam jet zase. Ale prostě s důvěrou v Boží pomoc a přítomnost vzhůru do reality. I s paní průvodkyní jsme byli moc spokojení. Velmi se snažila nám pomáhat a chovala se k nám citlivě a vážně se moc snažila. Děkujeme moc za zprostředkování.

Štěpánka Loupancová

 

"BYLA TO SKVĚLÁ KOMBINACE POZNÁVÁNÍ A RELAXACE" (ZÁJEZD DO SLOVINSKA, ČERVENEC 2016)

S mojí kamarádkou jsme prožily úžasné chvíle v Julskách Alpách, u Bledského jezera a Jaderského moře ve Slovinsku. Byla to pro nás skvělá kombinace poznávání a relaxace. Už nyní se těším na další.

MUDr. Pavla Kolářová

 

"NEVŠEDNÍ A ZAJÍMAVÝ POUTNÍ ZÁJEZD DO POBALTSKÝCH REPUBLIK A DO RUSKA" (ZÁJEZD DO POLSKA, LITVY, LOTYŠSKA, ESTONSKA A RUSKA, ČERVEN 2016)

Ve dnech 8. - 14. června 2016 se uskutečnil velmi nevšední a zajímavý poutní zájezd do Pobaltských republik a do Ruska. Na programu prvního dne cesty (středa 8. června) byl průjezd Polskem se zastávkou v Lagiewnikách. Ve čtvrtek ráno po vydatné snídani („švédský stůl“) jsme se přiblížili k hranicím Litvy. Překročili jsme je zcela bez problémů - téměř jsme si ani neuvědomili, že jsme vstoupili na někdejší sovětské území. Cílem cesty byla asi třistatisícová litevská metropole Vilnius. V pátek 10. června jsme po snídani odcestovali na významné litevské poutní místo Šiluva se starobylým milostným obrazem Matky Boží. Dalším mezníkem naší pouti byla návštěva „Vrchu křížů“ poblíž Siaulai. V době naší návštěvy tohoto místa se dosud příznivé počasí pokazilo: ochladilo se a začalo pršet. Déšť nás provázel i do Lotyšska a jeho metropole Rigy. Čtvrtý den naší cesty (sobota 11. června) nás přivedl  do Tallinu, hlavního města třetího pobaltského státu - Estonské republiky. V neděli 12. června jsme překonali rusko-estonské hranice a doputovali jsme do druhého největšího ruského města Sankt Petersburgu. Pondělí dne 13. 6. mělo na programu návštěvu carského letního sídla Petěrgóf (za socialismu přejmenovaného na Petrodvorce). Byl čas „bílých nocí“, a tak někteří obětovali spánek a vydali se na obhlídku zvednutých něvských mostů.

Na závěr cesty Veronika Čepelková poděkovala všem, kteří se o zdárný průběh cesty zasloužili. Náš vděk však patří především jí, protože bez její iniciativy a aktivity by se tento nezapomenutelný zájezd sotva uskutečnil.

Ing. Karel Voplakal, CSc.

 

"VELMI KRÁSNÉ A HLUBOKÉ ZAKONČENÍ POUTI BYLO V SAN GIOVANNI ROTONDO" (ZÁJEZD DO ITÁLIE, KVĚTEN 2016)

V termínu 17. – 25. 5. 2016 jsme absolvovali velmi pěkný zájezd do Itálie.

Nejdříve jsme se zastavili v poutním městečku Montichiari a hned další den byl očekávaný Řím. Zde jsme navštívili všechny čtyři papežské baziliky. Ve Vatikánu baziliku sv. Petra, dále Lateránskou baziliku a Svaté schody, baziliku Santa Maria Maggiore, i baziliku sv. Pavla za hradbami – vždyť jsme opět jeli po stopách sv. apoštola Pavla. Také jsme byli v bazilice sv. Petra v Řetězech a kostele Panny Marie Aracoli s Jezulátkem a hrobem sv. Heleny. V Římě jsme rovněž prošli Via Appia Antika a zhlédli katakomby sv. Kalixta.

Čtvrtý den jsme jeli na jih osmiproudou dálnicí za zpěvu a modlitby sv. růžence. První zastávka byla, a to bylo překvapení organizátorů navíc, v Cisterně Latina, kde jsme měli mši sv. v novém kostele a další zastávka v Apiově tržišti. Dvě místa, kde byl apoštol Pavel.

Dále jsme dojeli do nádherného kláštera Monte Casino. Následovala prohlídka Neapole a dalšího biblického místa Pozzuoli, kam připlul apoštol Pavel na své poslední cestě do Říma. Měli jsme také oddech a koupání v moři poblíž Neapole.

Posledním cílem naší pouti byla cesta za sv. Paterem Pio do San Giovanni Rotondo. Bylo to velmi krásné a hluboké zakončení naší pouti.

Díky Bohu za krásnou pouť!

Ing. Marie Šmídová


"VÝKON PRŮVODCE BYL MIMOŘÁDNÝ" (VELIKONOČNÍ ZÁJEZD DO ŘÍMA, BŘEZEN 2016)

Děkujeme Vám za krásný poutní zájezd do velikonočního Říma. Chceme také prostřednictvím Vás poděkovat průvodci panu Karlu Michaloviči, který nás doprovázel. Jeho mimořádný výkon jak v organizaci, tak ve vyčerpávajících informacích a historii je obdivuhodný a zaslouží poděkování. Tak erudovaného člověka můžeme jen obdivovat.

Přejeme Vám všechno nejlepší v práci a také požehnání do dalších let. Ještě jednou děkujeme.

Turoňovi

 

"MADEIRA JE POHÁDKOVÝ OSTROV" (ZÁJEZD NA MADEIRU, BŘEZEN 2016)

Zájezd byl velmi pěkný, vše perfektně organizačně zajištěné, počasí od 17-23 ºC. Průvodkyní byla pí. Ing. Božena Turanská, která byla v roce 2013 s námi v Arménii. Bylo nás kolem 30 účastníků, takže vše fajn. Madeira je pohádkový ostrov. Doporučuji. Děkuji a jsem s pozdravem.

Otakar Jedlička


"BYL JSEM SPOKOJENÝ NA 120 %" (ZÁJEZD DO IZRAELE, ÚNOR 2016)

Se zájezdem do Svaté země jsem byl spokojený na 120 %. Náš průvodce Mons. Ján Majerník jej vedl precizně. Nemělo to chybu. Jsem rád, že jsem využil vašich služeb.

Bohumil Koláček


"OBOHATILI JSME SI PŘEDVÁNOČNÍ DNY" (ADVENTNÍ ZÁJEZD DO BERLÍNA, PROSINEC 2015)

V polovině prosince jsme navštívili Berlín, viděli jsme mnohé. Program v Berlíně zahájila mše sv., kterou sloužil P. Jiří Štorek.

Postupně jsme zhlédli budovu Říšského sněmu, Braniborskou bránu, katedrálu sv. Hedviky, ale i další místa. Budova Říšského sněmu byla vystavěna v letech 1884-1894 v renesančním stylu pro potřeby parlamentu až do roku 1933, kdy byla úmyslně zapálena, dále byla poničena sovětskými vojsky během bitvy o Berlín roku 1945. Po rozdělení  Německa se budova ocitla na území Západního Berlína, o její opravě se rozhodlo roku 1956, byla provedena v letech 1961-64, kdy sloužila pro reprezentační setkání a výstavu o dějinách Německa. Po rozhodnutí vrátit sídlo Spolkovému sněmu do Berlína, byla v roce 1992 vypsaná architektonická soutěž na rekonstrukci budovy, kterou vyhrál britský architekt Norman Foster. Vlastní rekonstrukce proběhla v letech 1995-99 a byla považována právem za úspěšnou. Největší vizuální změnou je nová kopule, sloužící zároveň jako vyhlídka. Braniborská brána patří k nejznámějším pamětihodnostem Berlína a k jeho významným symbolům, její historický mezník známý pod názvem Berlínská zeď, není třeba popisovat. Stojí v centru města na rozhraní dvou známých a velkých tříd: Ulice 17. června a Pod lipami (Unter den Linden). Třídu lemuje mnoho klasických staveb - Ruská ambasáda, hotely, část Humboldtovy univerzity, Opera, Berlínský dóm, Palác republiky, a katedrála sv. Hedviky. Arcidiecézní chrám, římskokatolické církve je schován za Státní operou, byl postaven společným architektem v letech 1747-73, k projektu katedrály byl inspirován stavbou římského panteonu, interiér ukrývá skvosty v podobě Madony z 16. století a pietu z roku 1420. Za zmínku jistě stojí i Ostrov muzeí, Berlínská katedrála, Červená městská radnice, Mariánský kostel, Alexanderplatz a případně i televizní věž, nejvyšší stavba ve městě 368 m. Při návštěvě Berlína máte k dispozici k prohlédnutí další dominanty města.

Obohatili jsme si tímto zájezdem předvánoční dny, i návštěvou tradičních adventních trhů.

Anna Matoušková

 

"TUTO ZEMI JSEM TOUŽILA NAVŠTÍVIT JIŽ NĚKOLIK LET..." (ZÁJEZD DO SVATÉ ZEMĚ, ŘÍJEN 2015)

Drazí přátelé v Kristu Ježíši, s velkou radostí se chci podělit o své zážitky ze Svaté země. Tuto zemi jsem toužila navštívit již několik let, ale až nyní nastala ta pravá chvíle. Přišlo to v době, kdy jsem to moc potřebovala.

To vše bylo v mých prosbách a modlitbách odevzdáno do rukou Božích na místě zesnutí Panny Marie. Těch míst, která jsme navštívili, bylo opravdu požehnaně a ze všech jsem si odnesla své vnitřní duchovní zážitky. Chtěla bych touto cestou moc poděkovat cestovní kanceláři Awertravel, která pro nás tento zájezd připravila. Velké poděkování patří našemu průvodci Dr. Jánu Majerníkovi za jeho láskyplné starání se o nás poutníky a jeho nevyčerpatelnou studnici všech informací o všech těch posvátných místech. Nepřestávám děkovat Bohu i za ten velký dar, že nám poslal do našeho poutního společenství misijního novokněze Stanislava Orečného SVD. Děkuji za jeho každodenní mše sv., jeho modlitby a novokněžské požehnání. Ať mu Pán žehná na jeho misii nyní na Filipínách a Panna Maria ať ho vezme pod svůj plášť, ať se mu nic zlého nestane. V modlitbách ho provázím. Děkuji za každého poutníčka, který byl se mnou na této pouti, protože mě každý obdaroval něčím zvláštním. Chci poděkovat také Veronice Čepelkové, která mě do této země vyslala, abych tam prosila za Mír ve světě. Po tom co jsem viděla a zažila v Izraeli, jsem si moc uvědomila jak křehké je naše bytí na zemi a jak křehký je mír ve světě. Ale nelze se modlit za mír ve světě, když by neměl mír člověk ve své rodině. Proto jsem ráda, že jsem dostala ve Svaté zemi tu milost a sílu odpustit některé zranění a bolesti a jít dál cestou, na kterou jsem se vydala a tu cestu dojít do konce.

Děkuji taky svému manželovi za to, že mi to umožnil tuto cestu a za jeho modlitby a obavy, které o mě měl. Jistě i tohle bylo vše v Božím plánu.

Bože děkuji ti za všechno a za všechny. Bůh Vám všem žehnej a radost vaše ať je veliká.

Vděčná poutnice Lidka Šumová

 

"ZNÁMÍ SE LOUČILI S NADĚJÍ, ŽE SE ZASE BRZY NĚKDE SEJDEME" (ZÁJEZD NA ŠUMAVU A DO PODŠUMAVÍ, ŘÍJEN 2015)

Dne 15. října jsme se vrátili z podzimního poutního zájezdu s více než čtyřicetičlennou skupinou seniorů - většinou z Hradecké diecéze. Cesta nás tentokrát vedla do západních Čech - do Podšumaví  a na Šumavu.

Vyrazili jsme v úterý 13. října. První zastávkou bylo mariánské poutní místo zvané Svatý Kámen. Druhým cílem naší pouti byla ekumenická zastávka v Husinci v památníku zřízeném na údajném místě narození reformátora Mistra Jana Husa. Další den jsme prožili v Srní: dopoledne jsme se vydali  na pěší výšlap lesem ke zbořené Hauswaldskou kapli. Některým to bylo málo, a tak se pak odpoledne vydali dolů k Čeňkově pile, nebo až na Antýgl. Ve čtvrtek ráno jsme vyrazili za dalšími cestovními zážitky. Zahájili jsme je návštěvou kostela ve Zbynicích, u nějž na hřbitově je pochován významný český teolog prof. ThDr. Boublík. Dále jsme se vydali na cestu  do Prachatic - rodiště misionáře a prvního amerického světce sv. Jana Nepomuka Neumanna. Na závěr našeho putování se známí loučili s nadějí, že se snad zase brzy někde sejdeme. Byli jsme vděčni otci Janu Kunertovi za milý duchovní doprovod, dr. Veronice Čepelkové za vynikající přípravu i organizaci zájezdu a za milou přátelskou atmosféru po celé tři dny - a v neposlední řadě i našemu obětavému řidiči, který nás v bezpečí dovezl k cíli.  Na zájezd i jeho účastníky budeme dlouho a rádi vzpomínat.

Ing. Karel Voplakal, CSc.

 

"DĚKUJEME ZA VÝBORNÝ DUCHOVNÍ DOPROVOD" (ZÁJEZD DO IZRAELE, ZÁŘÍ 2015)

Moc děkujeme za krásnou pouť do Svaté země, za vzorně připravený program a za výborný duchovní doprovod otce Mariana, který se nedá zapomenout. Děkujeme též za krásný dárek, který jsme obdržely a těšíme se, že s Vámi opět vycestujeme.

Ludmila Bělská a spolupoutnice

 

"VRCHOLEM CELÉ POUTI BYLO PUTOVÁNÍ DO DOBRÝCH PŘÍSTAVŮ – KALI LIMENES" (ZÁJEZD NA KRÉTU A DO ATÉN, ZÁŘÍ - ŘÍJEN 2015)

Ve dnech 29. 9. – 5. 10. 2015 se uskutečnil poutní zájezd n Krétu a do Atén za účasti pana biskupa Josefa Kajneka a dalších pěti kněží.

Na Krétě jsme nejprve navštívili palác Knossos, který je největším minojským palácem a nejvýznamnějším v Řecku. Minojská kultura trvala od roku 2600 do roku 1100 před Kristem. Dále jsme si prohlédli hlavní město Kréty Heraklion s katedrálou sv. Tita a vzácnou relikvií lebkou sv. Tita, žáka sv. Pavla. Mši sv. jsme měli v katolickém kostele sv. Jana Křtitele.

Dalším místem naší návštěvy byl archeologický areál Gortys z římské doby uprostřed Mesarské nížiny a zbytky baziliky sv. Tita ze 6. století. Dále jsme zavítali do Festos, kde je druhý nejzachovalejší minojský palác. Vrcholem dne i celé pouti bylo putování do Dobrých přístavů – Kali Limenes. Sv. Pavel zde přistál při cestě do Říma. Dnes je na vrcholu kopce bílá kaple a jeskyně s křížem, kde pobýval.

Den poté jsme měli možnost odpočívat u moře nebo se vydat na celodenní výlet lodí na nádherný ostrov Santorini.

Předposlední den na Krétě jsme jeli do vesničky Rogdia a pak dvě hodiny putovali pěšky k ženskému klášteru Savathianon v horách. Zde jsme navštívili kostel sv. Antonia a tkalcovské dílny sestřiček.

Z Kréty jsme dále směřovali do hlavního města Řecka Atén. Zde byla prohlídka města, Akropole a hlavně Areopagu, kde téměř před 2000 lety promlouval k Atéňanům sv. Pavel.

Nakonec jsme ještě absolvovali procházku k Aténské Akademii, univerzitě a Řeckému parlamentu se slavnostní výměnou stráže.

Díky Bohu za krásnou pouť!

Ing. Marie Šmídová

 

"OTEC MARIÁN JE VZÁCNÝ ČLOVĚK" (ZÁJEZD DO IZRAELE, ZÁŘÍ 2015)

Děkuji Vám ještě jednou za rychlé vyřízení a také pěknou cestu ve Svaté Zemi s velmi dobrým doprovodem otcem Mariánem, který je velmi vzácným člověkem s velkými znalostmi a lidskou skromností, kterou nám denně rozdával.

Velké poděkování také ještě otci Mariánovi, zasílám Boží požehnání.
Stanislav Rauer

 

"ODNÁŠÍME SI NEZAPOMENUTELNÉ DOJMY" (ZÁJEZD DO MEDJUGORJE A GRADACE, ZÁŘÍ 2015)

Předně se musím přiznat, že o této plánované pouti jsem věděli už dlouho; nebyl jsem si však jistý, mohu-li si to ještě při svém věku a ze zdravotních důvodů dovolit. Na druhé straně mne cesta na místa, kde se už tolik let zjevuje Matka Boží, velice lákala. Manželka by se byla přihlásila bez váhání, ale respektovala mé obavy. Nakonec i u mne zvítězila touha opět navštívit to místo, které jsme předtím navštívili před dvaceti osmi lety, v posledních letech totality, kdy jsme dostali první a jediný devizový příslib v životě - k návštěvě Jugoslávie.  Nyní jsem velice rád, že jsem se nakonec přece jen rozhodl jet, že jsme se ještě jednou, po tolika letech opět dostali na místo, které Pán Ježíš vyvolil k tomu, aby sem přicházela jeho svatá Matka.

Ani se nám nechtělo z Medjugorje odjíždět - přesto, že nás čekal lákavý třídenní pobyt na jadranské riviéře.

Během zpáteční cesty byla možnost veřejně (do palubního mikrofonu) vyjádřit spokojenost s poutí, připomenout vlastní duchovní prožitky a případná předsevzetí uzavřená v Medjugorje, ale také vyslovit uznání a vděk Veronice Čepelkové - organizátorce zájezdu a rovněž i duchovnímu vedení - otci Janovi i sestřičce Immaculatě, dík za společné modlitby, za pohodu, za šťastný průběh cesty i ocenění náročného výkonu obou řidičů.

Není samo sebou, že cesta dopadla tak dobře, že se nic zlého nepřihodilo, že snad všichni účastníci byli spokojeni a že si odnášíme nezapomenutelné dojmy.

Ing. Karel Voplakal, CSc.

 

"MOHLI JSME POZNAT ATMOSFÉRU PĚŠÍHO PUTOVÁNÍ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA BEZ VĚTŠÍHO VYČERPÁNÍ" (SVATOJAKUBSKÁ PĚŠÍ POUŤ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA S NÁVŠTĚVOU FATIMY, LURD, GARABANDALU A KOUPÁNÍM NA FRANCOUZSKÉ RIVIÉŘE, SRPEN 2015)

Děkuji za možnost účasti do Fatimy, Garabandalu a Lurd, spojeného spěším putováním do Santiago de Compostela po portugalské cestě. Výslovně Veronice Čepelkové za doprovázení méně zdatných seniorů po pěší cestě. Předem vždy domluvila s řidiči doprovázejícího autobusu CK Awertravel možnost zkrácení denního putování o  několik kilometrů. Řidiči vždy ochotně vyhověli, musím říci, že s takovou ochotou a vstřícností u řidičů zájezdových autobusů jsem se ještě nesetkala. Mohli jsme tak poznat atmosféru pěšího putování do Santiago de Compostela, bez většího vyčerpání. Také schematické mapky jednotlivých úseků cesty včetně vyznačeného převýšení, které jsme od Veroniky obdrželi byly velmi užitečné.

Zájezd měl formu exercicií díky duchovnímu vedení Mons. Jána Majerníka.

Stanislava Soukupová

 

"SVATÁ ZEMĚ MĚ ÚPLNĚ UCHVÁTILA A PŘEVÝŠILA MÉ OČEKÁVÁNÍ" (ZÁJEZD DO SVATÉ ZEMĚ, KVĚTEN 2015)

Svatá země mě úplně uchvátila a převýšila mé očekávání. Nestačila jsem se před tím těšit a nyní žiji ze vzpomínek. Navíc čtu blahoslav. A. K. Emmerichovou o umučení našeho Ježíše Krista Pána. Představuji si lépe, kde se to asi vše odehrávalo a tak to ze svých zápisků a studií z knížky o Sv. zemi prožívám. Také Vám chci poděkovat za otce Antona Mária, který nás svými historickými znalostmi a také zeměpisnými a svou skromností uchvacoval. Vyzařovala z něho láska k našemu Pánu, prostě lepšího kněze jsme si přát nemohli. I tak za ten krátký týden, který rychle uběhl, jsme dosti poznali a to díky dobrému řidiči našeho autobusu. A vůbec přeprava tímto prostředkem byla dobrým nápadem. Také počasí nám přálo. Jídlo bylo rovněž moc chutné, např. rozmanité saláty s olivovým olejem, chutné asi jehněčí maso a tepelně upravená zelenina, to nemělo chybu. Jsem z toho opravdu dojata a přála bych si to příští rok zopakovat.

Ing. Milada Sobotková

 

"BYLI JSME PO VŠECH STRÁNKÁCH SPOKOJENI" (ZÁJEZD DO SVATÉ ZEMĚ, ÚNOR 2015)

Moc děkujeme za doporučený krasný zájezd do Svaté země. Byl prostě báječný, ani jsem netušila, kolik krás tam uvidím. Byli jsme po všech stránkách spokojeni. Moc děkujeme. Bohu díky.

Regina Klimešová

 

"DOMA BYLO NA CO VZPOMÍNAT" (ZÁJEZD NA MORAVU, SLOVENSKO A DO RAKOUSKA)

Využili jsme možnosti nabídky vydat se 2. – 3. října 2014 na zájezd na Moravu, Slovensko a do Rakouska s očekáváním, počasí přálo a den začal i po této stránce slibně. Posilněni po obědě, jsme měli první zastávku v Žarošicích. Bylo zajímavé vyslechnout si historický vývoj tohoto poutního místa, které nezdolal ani syn Marie Terezie Josef svým nařízením zlikvidovat poutní kostely. Místní postavili nový kostel, kam převezli vzácnou přes metr vysokou sochu Panny Marie, která je nyní v hlavním oltáři, zřejmě dar Elišky Rejčky.

Kolem 18-té hodiny jsme dorazili do termálních lázní Laa an der Thaya v Rakousku, kdo byl, zná. Termálky si jsou v podstatě podobné, koupání a možnosti využití času v prostorách lázní vždy rychle uběhne a to den ještě neskončil.

Večer nás čekala cimbálová hudba a ochutnávka vín. Přednáška o pěstování vín na Pálavě, jejím vhodném podloží pro pěstování různých druhů vín a úspěchu místních vinařů nás obohatila a slastně se nám usínalo v nových ubytovacích prostorách velmi pěkně a vkusně vybavených.

Druhý den nás čekal na Slovensku Šaštín, děkovná mše charity s koncertem a recitací v zaplněné bazilice minor k Roku Sedmibolestné Panny Marie s dvěma biskupy, prezidentem Mons. Štefanem Sečkou, spišským biskupem a celebrujícím bratislavským pomocným biskupem Mons. Josefem Halkou, který po mši vedl adoraci za potřeby charit a jejich pracovníků. Slavnostní mši přenášela slovenská TV Lux a po zjištění, že jsme z královéhradecké diecéze, nás v přímém přenosu v záběrech poslala do éteru. Biskup Halko po evangeliu vyzdvihl úlohu matek a přirovnával je s jejich starostmi a bolestmi k Panně Marii Sedmibolestné. V autobuse jsem zaslechla vyznání, že si uvědomily jaké veliké poslání vlastně mají.

Poslední zastávka v kostelíčku sv. Antoníčka u Blatnice byla dojemná. Opravený kostelíček nás v záplavě slunce vlídně přijal a vnitřní výzdoba byla nečekaně bohatá, překvapující a inspirující. Než jsme autobusem stoupání zvládli, byl krásný výhled na vinice, které se táhly po kopcích.

Během cesty jsme byli průvodkyní informováni o zeměpisných a jiných údajích, které bylo dobré znát a vědět o momentálních lokalitách kudy jsme projížděli.

Návrat domů byl ve večerních hodinách, někteří vystupovali i během cesty, protože jsme nebyli jen z diecéze Hradec Králové. Doma bylo opravdu na co vzpomínat.

Anna Matoušková

 

"PUTOVALI JSME PO STOPÁCH UČEDNÍKŮ CYRILA A METODĚJE KE STARÝM BYZANTSKÝM CHRÁMŮM" (ZÁJEZD DO SRBSKA, MAKEDONIE, ALBÁNIE A MEDŽUGORJE)

Od 3. do 12. září 2014 se konal velmi pěkný poznávací zájezd. Navštívili jsme nejvýznamnější místa Balkánu.

V metropoli Srbska Bělehradu jsme byli v největší balkánské katedrále sv. Sávy, dále jsme jeli do Makedonie. V hlavní městě Skopje jsme měli mši sv. v kapli bl. Matky Terezy a dále jsme jeli hornatou krajinou k „makedonskému moři“ – k jezeru Ohrid. Zde jsme putovali po stopách učedníků Cyrila a Metoděje ke starým byzantským chrámům a ke klášteru sv. Nauma. Další den jsme už překročili hranice Albánie a navštívili město Berat – památku UNESCO, kde zemřel sv. Gorazd. Je tu též Onufriho galerie s nejunikátnějšími ikonami. Na nocleh jsme jeli do města Durres, které se rozprostírá na písčitém pobřeží Jaderského moře, které jsme rádi využili ke koupání a odpočinku. Další den jsme navštívili hlavní město Albánie Tiranu, kam zanedlouho zamířil také papež František. Posledním cílem bylo poutní místo Medžugorje, kam jsme se dostali přes Černou Horu po celodenní jízdě, ale stihli jsme ještě večerní mši sv. s požehnáním. Další den jsme šli na místo zjevení Panny Marie na Podbrdo a prožívali den v Medžugorje. Domů jsme jeli přes Bašku Vodu v Chorvatsku. Byla to nádherná pouť i za účasti pěti kněží, se kterými jsme měli každý den mši sv. Děkujeme za vzorně připravenou pouť a budeme se těšit na další programy.

Ing. Marie Šmídová

 

"ZÁJEZD S DUCHOVNÍM DOPROVODEM BYLO NAŠE NEJLEPŠÍ ROZHODNUTÍ" (ZÁJEZD DO CHORVATSKA, ČERNÉ HORY A MEDŽUGORJE, ZÁJEZD NA VELEHRAD, TURZOVKU A PÁLAVU A ZÁJEZD DO VYSOKÝCH TATER S NÁVŠTĚVOU LITMANOVÉ A LENDAKU)

V roce 2012 jsme si vybrali zájezd do Chorvatska a Medžugorje, tentokrát poprvé s doprovodem kněze. Bylo to naše nejlepší rozhodnutí.

Poznali jsme tolik dobrých lidí a hlavně průvodkyni Veroniku a otce Jana Kunerta! Vše bylo perfektně zorganizované a zažili jsme tolik nádherných duchovních prožitků, že od té doby jezdíme s Veronikou a otcem Janem každý rok. V loňském roce to byl Velehrad a Turzovka, letos jsme s nimi byli na duchovně-relaxačním pobytu ve Vysokých Tatrách, v Tatranské Lomnici s návštěvou poutního místa Litmanová. Jako milé překvapení nám připravila Veronika návštěvu muzea v Lendaku a setkání v kostele s místním farářem. Počasí v Tatrách je vždy nevyzpytatelné, ale v Litmanové nám přálo a tak jsme mohli prožít nádherné chvíle při mši svaté, které se zúčastnil i náš otec Jan.

Všechny tyto zájezdy se moc vydařily a těšíme se na další.

Přejeme z celého srdce Veronice a otci Janovi Boží požehnání a děkujeme za všechny chvíle s nimi.

Bohdana a Petr Šivicovi

 

"KAŽDÝ DEN BYL PRO MNE SILNÝM ZÁŽITKEM" (ZÁJEZD DO ARMÉNIE)

Koncem května 2014 jsme se zúčastnili zájezdu do Arménie. Na programu bylo nejen poznávání hlavního města Jerevanu, ale i mnoho historických klášterů včetně Etchmiadzinu nazývaného „Vatikánem Arménie“.

Pro každého z nás to bylo příjemné překvapení, protože jsme o Arménii nevěděli dopředu téměř nic. Silný zážitek byl pro mne každý den. V Jerevanu nová katedrála z roku 2001, památník genocidy nebo pevnost Erebuni z roku 782 před Kristem. Dalším překvapením byla večerní „zpívající fontána“, která je na náměstí Republiky každý večer od 20 do 24 hodin.

Navštívili jsme také vysoko v horách jezero Sevan, které zabírá pět procent povrchu Arménie se dvěma kláštery zasvěcenými apoštolům. Nejznámější jsou svatý Tadeáš a svatý Bartoloměj.

Pokračovali jsme do městečka Dilijan – nazývané Švýcarskem v Arménii. Velmi na mne také zapůsobil klášter Geghard vytesaný ze skály. Proti majestátní biblické hoře Ararat je klášter Khor Virab, kde byl hlavní svatý Arménie sv. Řehoř iluminátor 13 let vězněn. Poslední den jsme navštívili archeologickou lokalitu Zvartnosts, kde je zřícenina katedrály ze 7. století mezi horami Ararat a Aragats. Velmi silný zážitek byla návštěva katedrály v Etchmiadzim v neděli s nedělní liturgií arménské církve s krásnými zpěvy a za přítomnosti patriarchy catolicose, který nám dal na konci své požehnání. P. Jan Kunert z našeho zájezdu s ním mluvil osobně a vyřídil všem českým poutníkům požehnání a pozdravy.

Byl to nádherný poutní zájezd, kterého se zúčastnilo také šest českých kněží, se kterými jsme měli každý den před snídaní mši sv.

Díky Bohu, že jsem se mohla tohoto poutního zájezdu zúčastnit. Byl to velmi dobrý nápad navštívit tuto křesťanskou zemi s velmi kulturním národem.

Ing. Marie Šmídová

 

"ZÍSKALI JSME MNOHO KRÁSNÝCH DUCHOVNÍCH ZÁŽITKŮ" (ZÁJEZD NA LA SALETTE, DO LURD A VALENCIE)

Zúčastnili jsme se zájezdu ve dnech 6. - 9. května - Lurdy, Francie, Španělsko. Zájezd byl moc pěkný, byli jsme velmi spokojeni, i když jsme nepředpokládali, že bude dost náročný na cestování. Všichni jsme to ale v pohodě zvládali. Získali jsme mnoho krásných duchovních zážitků. Moc děkujeme i řidičům autobusu a paní průvodkyni B. Turanské, která nás obohacovala svými znalostmi o poznávaných místech.

Dík patří i Vám za zprostředkování a celé cestovní kanceláři.

Hezký den a někdy snad zase příště nashledanou.

manželé Petruškovi

 

"ZÁZRAKY SE STÁLE DĚJÍ" (ZÁJEZD NA LA SALETTE, DO LURD A VALENCIE)

Minulý týden jsem se vydala na poutní zájezd do Lurd, La Salette a Valencie.

Při setkání celé naší skupinky jsem byla překvapená, že nás Čechů je jen malá hrstka, ale všichni jsme přece bratia. :-)

I přesto, že většina z nás tu noc nespala, všechny nás pojilo nadšení poutníků a tvář každého zdobil úsměv. Největší úsměv však zářil na tváři naší skvělé paní průvodkyně. Všichni - kromě jednoho kufru - jsme dorazili do Milána a tam už na nás čekal autobus s obětavými a samozřejmě usmívajícími se řidiči, kteří nás rychle přiblížili do Francie na náš první cíl - na La Salette. Místo v horách, kde jste jen vy a rozjímáte poselství Panny Marie. Možná právě díky tomu klidu kolem vás, je tu tak jednoduché otevřít své srdce dokořán a říct: mluv Pane, tvůj služebník naslouchá.. Nesmím zapomenout na slova našeho duchovního otce, který nás doprovázel a který nás ve své promluvě ujistil, že Bůh stojí za každým z nás, je s námi při každém rozhodnutí a je s námi kamkoli putujeme…
Náš další cíl - Lurdy. Poutní místo, které je uprostřed města, kde jsou stovky obchodů se suvenýry otevřené až pozdě do noci, kde je každodenní program, kde jsou stále tisíce poutníků… Ale i tak je toto místo plné Božích milostí a síla modlitby je tu hmatatelná. Přece Pán řekl, že kde se dva nebo tři modlí za něco, On jim to dá... Při večerním světelném průvodu se až tají dech, jakou sílu tu společenství má a nestydím se přiznat, že jsem u společného zvolání Ave Maria měla slzy v očích.

Dále jsme měli bohatý program. Čekala nás společná křížová cesta, společné mše svaté, prohlídka místa, kde sv. Bernadeta žila, farní kostelík, kde byla pokřtěna...
Já osobně jsem si vezla v srdci spoustu úmyslů a lidiček, které jsem tam svěřila Panně Marii. A i když člověk nevidí hned účinek své modlitby, tak stačí vydržet. Pán ví, kdy a co je pro člověka dobré... Já jsem výsledek uviděla, když jsem se vrátila domů. Věci, které už se zdály být neřešitelné se daly do pohybu… A proto říkám - zázraky se stále dějí. :-)

Poslední naše zastávka byla ve Španělsku - ve Valencii. Nádherné historické město, které ve své katedrále ukrývá Svatý grál. Naše úžasná paní průvodkyně nám domluvila slavení mše svaté právě v kapličce katedrály, kde je Svatý grál vystavený.

Velké díky bych chtěla adresovat této internetové cestovní agentuře za profesionální přístup a rychlé a spolehlivé jednání. Dále pak úžasné paní průvodkyni, za vše, co pro naši skupinku udělala, našemu duchovnímu otcovi, který nás každý den povzbudil svým slovem - nejen při promluvách, řidičům a vlastně každému přítomnému této pouti, protože se nám podařilo utvořit krásné společenství. Bohu díky za vše.

Už teď se těším na příští pouť.

Lenka Cheung

 

"PROVÁZELA NÁS RADOST Z PUTOVÁNÍ" (ZÁJEZD NA PÁLAVU, VELEHRAD A TURZOVKU)

Všichni rádi vzpomínáme, v letošním roce bylo opravdu mnoho příležitostí i nabídek prožít Rok víry podle svého uvážení. Jednou z nich byla možnost v září navštívit Pálavu s ochutnávkou několika druhů vín, Velehrad a Turzovku. Duchovní záštitou byl otec Kunert, který nás provázel během cesty Slovem i modlitbou, Veronika pak informacemi o lokalitách, kterými jsme projížděli. Do pálavského sklípku jsme dojeli za krásného počasí, ale sklípek je sklípek a museli jsme se trochu přiobléct, abychom mohli vychutnat domácí uzené, klobásy, výborný chléb a 7 druhů vín, opravdu skvělých. Nemohlo nezaznít: "Vínečko bílé..." a další písničky vhodné pro tuto atmosféru. Dojeli jsme na Velehrad, ubytovali jsme se ve Stojanově, kde nás přívětivě přijaly řádové sestry, ubytování a zázemí pro poutníky báječné. Po občerstvení jsme se, kdo měl zájem, vypravili na svatojakubskou pouť k Buchlovu 8 km s koloritem Velehradu za zády a růžencem na úmysl za svět a šťastný návrat. Trasa místy náročná, kamenitá, vyšlapaná se spousty kořenů a do kopce. Nálada nás neopouštěla, k připravenému autobusu jsme doputovali všichni.

Zpět na Velehrad a hned na rezervovaný čas v 17 hod. na mši, kterou sloužil otec Kunert. V místě, kde působili Cyril a Metoděj ze Soluně, díky císaři Michaelovi a velkomoravskému knížeti Rostislavovi, který požádal císaře o misionáře znalých slovanského jazyka, kteří spojili osudy své s osudem našich předků, kteří nežili v tak společensky a kulturně vyspělé společnosti jako v jejich domovině, kterou kvůli nim opustili před 1150 lety. Chtěli zde předat to, co považovali za nejdůležitější a nejcennější. Když papež Jan Pavel II. v roce 1990 na Velehradě hovořil o Cyrilu a Metodějovi, vyzdvihl význam obou bratří pro budování křesťanské Evropy a zdůraznil jejich odkaz pro jednotu Východu i Západu. Tito světci, jsou připomínáni i ve Svaté zemi (Jeruzalémě) dvěma sousošími. Jejich odkaz hodláme chránit a předat budoucím generacím.

Ráno, bohatě a chutně prostřeno v jídelně kláštera, kde jsme si mohli zakoupit Velehradské oplatky a upomínky zručně vytvořené řádovými sestrami, potom na mši v klášterní kapli, nasednout na autobus, a směrem na Turzovku. Počasí, krásná příroda a duchovní prostředí, nezklamalo ani v těchto místech. Historické propojení s Lurdami, Pannou Marií a Bernardetkou skrze svědectví s mnoha zázraky, nás opět obohatilo, mnozí si odváželi domů vodu pro své blízké a mnoho zážitků z dvoudenního našeho putování.

Radost z putování nás provázela i po cestě domů a těšíme se na Předadventní setkání v Hradci Králové.

Anna Matoušková

 

"ÚŽASNÉ DUCHOVNÍ OSVĚŽENÍ A NABITÍ" (ZÁJEZD DO TURECKA A NA ŘECKÉ OSTROVY RHODOS A PATMOS)

Bylo to skvělé, bylo to super, všem organizátorům Pán Bůh zaplať a zase rádi s Vámi někam vycestujeme.

Za  nás dva  mohu  říci  a  dát  jen to nejvyšší kladné ohodnocení, byli jsme se vším spokojeni – cestou, letem, jídlem, ubytováním, průvodci, knězem, Vámi…

Navštívená místa  měla  silný duchovní  náboj, ještě  teď  mne  mrazí  když si vzpomenu  třeba  na  mé pocity u hrobu sv. Filipa nebo když jsem se modlila s přiloženou  dlaní  na sklo vitríny, pod nímž  jsou  uložena i ostatky sv. Tomáše nebo navštívila místo posledního pobytu P. Marie na naší  zemi v Meryemaně.

To vše a spousta ostatních prožitků dává úžasné duchovní osvěžení a nabití pro další dny  našeho putování  po této zemi.

MUDr. Jarmila Warzechová

 

LÁKALA BY VÁS SICÍLIE? (ZÁJEZD NA SICÍLII)

 

Lákala by vás Sicílie? A jet se dvěma známými? Vyřídíte si formality, zvolíte termín a můžete uskutečnit cestu za poznáním.

 

Před odletem si dáte sraz na Hlavním nádraží v Praze a čekáte na stanovený čas, kdy se sejdete před informační tabulí odjezdů a příjezdů vlaků. Svoji pozornost soustředíte ze sedátka u stolečku k tomuto místu, zazvoní telefon a obě známé, které se náhodou potkaly, protože jedna z nich neměla svůj telefon a tedy byla bez kontaktu s námi dvěma, se ptají kde jsem. Popíši svoji pozici a ony tvrdí, že jsou také u občerstvení a po delším popisu kde jsem, se vidíme sklem asi 2 m od sebe. Nastartuje se skvělá nálada, která vydrží po celou dobu našeho společného putování. Na letišti se snažíme dobrou náladu mít pod kontrolou, i když odlet má 1 hodinu zpoždění. V letadle obligátní instrukce o letu, bageta, pití dle vlastního výběru, po příletu z Catanie autobusem do lokality v Letojanni, kde jsme skvěle ubytované v hotelovém komplexu Parc hotels Italia. Pokoj s balkonem a výhledem na moře z druhého patra přes palmy, které rozprostíraly své listy až do této výšky. Po vybalení, jedeme výtahem k večeři do prostorné jídelny s bohatou a pestrou nabídkou jídel, kde při případném dotazu „co je co“, zjistíte, že je dobré ovládat angličtinu, němčinu, případně francouzštinu. Italština je samozřejmostí a pochytíte i základní slova gracia a prego – děkuji a prosím. Po prvních dojmech spokojeně usínáme.

 

Ráno, protože je neděle jdeme do místního kostela na mši. Často slyšíme jména Sofia Karolina, i v kázání. Mše má slavnostního ducha a my pochopíme, že farnost pomohla modlitbou i finančně k uzdravení asi tříleté holčičce, kdy děkovali, maminka, tatínek a buď lékař, nebo kmotr. Vracíme se podél pláže, slunce svítí, hřeje, ale studený větřík dává chvilkami o sobě vědět. Odpoledne plánujeme program, který si uzpůsobíme samy. K večeru zkoušíme moře, ale studený vítr a teplota vody nás odradí. Při návratu do hotelu zjistíme, že v nejvyšším hotelu Olympia je úžasný prosluněný a v závětří bazén, který zavírají v 18.30 hod. plavčík dovolí 5 min. „báňo, báňo“, než vše zabezpečí, dokončí dezinfekci, atd. Opět nám přálo štěstí.

 

Další dny jsme navštívily Taorminu, kde jsou vykopávky, amfiteátr krásné pláže a zákoutí. Dále z Mesiny trajektem do Reggia v Kalábrii, kde jsme procházely širokým, stylovým renesančním, ale moderním, prosluněným a nekonečným bulvárem ke kostelu sv. Pavla, který se jako všechny ostatní otevírá po siestě v 16 hod. Před otevřením jsme navštívily knihkupectví Paulínek, zakoupily literaturu a vydaly se ke kostelu, průčelí bylo zakryté lešením díky rekonstrukci, ale sochy sv. Pavla a sv. Štěpána potěšily “naše oko“, a to nejen ztvárněním, ale i posláním. V kostele potom, svým významem a krásnou sakrální výzdobou, v tichu a modlitbě jsme setrvaly delší dobu.

 

Syrakusy, vlakem a z Catanie autobusem, kde jsme cestujícím zprostředkovaly pěveckou lahůdku, zjistily jsme, že spolucestující ze Syrakus, mladý a příjemný je zpěvák. Aby řeč nestála, naznačily jsme, že máme nad sebou andělé a on prý také a zná píseň A. Bocceliho, nebo snad s ním i zpíval, nasadil a nám tekly slzy. Krásný emotivní zážitek, přidal ještě něco ze svého muzikálového repertoáru, my se pochlubily našimi skladateli, zejména Antonínem Dvořákem, jeho dílkem ve vesmíru, také krtečkem a hodina a půl jízdy busem hudebně podbarvena byla za námi. V Syrakusách jsme navštívily dva kostely, které dokumentovaly putování sv. Pavla po tomto ostrovu. První kostel byl prostý, středověký s mozaikou sv. Pavla s mečem v rozetě nad hlavním vchodem. Hned přes silnici vykopávky z doby před naším letopočtem, mohutné sloupy a zbytky staveb. Druhý, se zářícím kamenem v době sv. Pavla, opět architektonický skvost s bohatou škálou soch v průčelí před vstupem do kostela i vnitřní prostor svědčil o italském citu k umění a víře. Zde jsou uloženy také ostatky sv. Lucie, přes náměstí její kostel, ale nepřístupný. Posilnily jsme se výborným obědem a vínkem v příjemném, stylovém dvorku, chráněny slunečníkem . Poslední kostel v Syrakusách, byl kostel plačící Panny Marie, který vysvětil r. 1994 Jan Pavel II. Opět duchovní zážitek, moderní stavba, která připomíná zázrak r. 1953, kdy obraz Panny Marie po tři dny ronil pravé lidské slzy a stalo mnoho zázraků.

 

Ve čtvrtek jedna, nejzdatnější z nás se vydala na Etnu, kterou nelze přehlédnout a my uskutečnily společný výlet CK do Acireale, městečka se zajímavou historií, krásnou renesanční architekturou, kostelem sv. Rity a sv. Pavla, kolonádou kolem moře s obrovskými kužely, solitéry lávových vyvřelin a hradem. Večer jsme bez dechu vyslechly zážitky z výstupu na Etnu, která má, kromě hlavního kráteru, ještě pět dalších menších a kousky lávy si přivezly z těchto míst i domů.

 

Dobrá nálada, nás neopustila po celou dobu pobytu, měly jsme štěstí na počasí, časy odjezdů a příjezdů dopravních prostředků, naší společnici u stolu a Sicílie v tomto pojetí nás bude ve vzpomínkách dlouho provázet.

 

Poslání, význam a duchovní dary sv. Pavla, musí oslovit každého věřícího. Díky.

 

Anna Matoušková

 

"PUTOVALI JSME PO STOPÁCH APOŠTOLA PAVLA A BAVILI SE PO SICILIÁNSKU" (ZÁJEZD NA SICÍLII)

Dnes jsem viděla konečně fotky ze Sicílie. Osvěžila jsem si vzpomínky na to krásné putování po stopách apoštola Pavla. Bylo to prima, když naše trojice s radostnou myslí putovala od města k městu, zvláště Syrakusy, to byl duchovní zážitek, jak z katedrály P. Marie, tak zvláště z nového chrámu, P. Marie plačící, kterou vysvětil bl. Jan Pavel II. Nezapomenutelný je i zážitek z autobusu, kde nám zcela bezprostředně zpíval mladý Ital operní árie. Celý autobus se otáčel, kdo se to tak dobře, po Siciliánsku baví... Prostě naše trojice V+A+H, to byla parta neskutečná...
Hana Varechová


"SETKÁNÍ S PRŮVODCEM PRO MĚ HODNĚ ZNAMENALO" (ZÁJEZD NA MALTU)

Chtěla jsem Vám poděkovat, protože jsem se vrátila z poutního zájezdu z Malty "Po stopách svatého Pavla". Moc se mi tam líbilo a budu ráda, když mě budete i nadále informovat o vašich poutních zájezdech. Jako průvodce jsme měli otce Mariana Ondrejku. Setkání s ním pro mě hodně znamenalo. Je to velice fundovaný, vzdělaný a přitom pokorný člověk a kněz. Děkuji Pánu Bohu, že mi umožnil, abych prostřednictvím otce Mariana se setkala s Pánem Ježíšem. Přeji Vám i Vašim spolupracovníkům hodně Božího požehnání, darů Ducha svatého a ochranu Panny Marie a pro Vaši práci vše dobré.

Eva Schwanová

 

"TATRY MÁM VELICE RÁD..." (DUCHOVNĚ-ODPOČINKOVÝ POBYT VE VYSOKÝCH TATRÁCH S VÝLETY)

S manželkou jsem se zúčastnil pobytového zájezdu v Tatranské Lomnici. Byli jsme ubytováni v hotelu Morava, přímo pod Lomnickým štítem, kde se m. j. kdysi natáčel film s J. Marvanem Anděl na horách. Tatry mám velice rád a mnohokrát jsem tam pobýval a vylezl na mnoho tatranských vrcholů od Kriváně až po Jahňací štít. Dnes vzhledem k mému věku to už nejde a tak jsem byl velice spokojen s programem, který vyhovoval snad všem. Kdo se nechtěl zúčastnit, mohl si udělat program svůj. I já s manželkou jsem na se podíval do starých známých  míst Tatranské Štrby, Popradu či na Skalnaté pleso s návštěvou Skalnaté chaty, kterou zachránil před zkázou král tatranských nosičů Laco Kulanga, který je i dnešním majitelem. Osobně se známe a tak jsme si popovídali a udělali několik fotek. Ale jinak jsme byli společně ve Staré Lubovni, Lendaku, škoda jen že v den výletu do Červeného Kláštora, odkud jsme se měli plavit na pltích po řece Dunajci tolik pršelo, že se stav vody o tolik zvýšil, že to plavbu znemožnilo. Navštívili jsme ale klášter s mnoha památkami a na zpáteční cestě jsme se stavili v jedné kolibě, kde si každý dal nějakou pochoutku a všichni byli spokojení. Týden utekl jako voda a nezbývá než se těšit na nějaký příští zájezd, který by se zas tak vydařil jako tento.

Ladislav Serbus

 

"NEJMOCNĚJI NA MĚ I MÉ ZNÁMÉ PŮSOBILO MÍSTO U GENEZARETSKÉHO JEZERA NA HOŘE BLAHOSLAVENSTVÍ" (ZÁJEZD DO SVATÉ ZEMĚ)

Svatá země byla krásná, máme mnoho zážitků (pro mě o to větší, že jsem poprvé v životě letěla letadlem). Myslím, že mohou být spokojeni všichni kdo se této pouti zúčastní. Byli jsme spokojeni jak s ubytováním, se stravou i s programem. Protože jsme tam jeli samí věřící, bylo pro nás i důležité, že jsme s sebou měli tolik kněží a každý den se mohli zúčastnit mše svaté. Nejmocněji na mě i mé známé působilo místo u Genezaretského jezera na hoře Blahoslavenství. Vím, že jsme neviděli zdaleka vše, ale to podstatné jsme určitě zvládli.

Marie Krejčí

 

„KRÁSNĚJŠÍ ZEMI JSEM NEVIDĚLA“ (ZÁJEZD DO SVATÉ ZEMĚ)

V únoru jsme navštívili Svatou zemi a chtěla bych Vám poděkovat, za krásnou dovolenou.

Chtěla jsem letět s duchovním doprovodem, takže jsme museli využít odlet z Bratislavy (Vídně).

Když jsem zjistila, že jsme jediní Češi v autobuse, přiznám se, trochu jsem váhala jestli jsem udělala dobře.

Musím ale uznat, že Slováci byli bezvadní. Neměla jsem pocit, že jsme cizinci. Otec Petr Fedor, který nás doprovázel byl bezvadný a taktéž jeho slova, kterými nám co nejvíce chtěl přiblížit Pána Ježíše a všechna ta vzácná místa, která jsme navštívili.

Myslím, že jsem krásnější zemi ještě neviděla a požehná-li mi Pán Bůh, moc ráda ještě do Izraele pojedu.

Lucie Bolatzká

 

"TENTO ZÁJEZD BYLA NAŠE ´ZLATÁ´ SVATEBNÍ CESTA" (ZÁJEZD NA MALTU, ŘÍJEN 2012)

Tento poutní zájezd byl mně i manželce obzvlášť milý, protože to vlastně byla naše „zlatá“ svatební cesta: naše děti nám jej darovaly k našem padesátému výročí svatby, k půl století trvání manželství. Těšili jsme se na Maltu i proto, že jsme si byli téměř jisti, že mezi  účastníky pouti najdeme řadu starých a milých známých - především sympatickou Veroniku i některé další účastníky, s nimiž jsme už společně cestovali.

Zvlášť hlubokým duchovním zážitkem pro nás byla návštěva pustého ostrova pojmenovaného jménem Svatého Pavla, kde podle tradice ztroskotala loď, na níž se apoštol národů plavil do Říma. Současnou terminologií by se dalo říci, že u  jeho sochy na ostrovní skále měla naše modlitba opravdu „grády“.

Měli jsme štěstí i na skvělý duchovní doprovod - mezi devíti kněžími - spolupoutníky byli  mimo jiné otec biskup Josef Kajnek, P. Miloslav Šiffel a P. Marián Ondrejka.

 

Ing. Karel Voplakal, CSc.

 

DUCHOVNĚ-ODPOČINKOVÝ ZÁJEZD DO CHORVATSKA A MEDŽUGORJE S NÁVŠTĚVOU ČERNÉ HORY

Jsem ráda, že jsme mohli navštívit tolik kouzelných míst a že zájezd byl zkombinován tak, že se střídaly dny odpočinku se dny cestování a že každý si mohl i svůj program udělat tak, jak mu vyhovovalo. Na mne nejvíce zapůsobila Medžugorje a všechny aktivity v ní, tzn. výstupy na místa zjevení, mše  a úplně nejvíc setkání s páterem Líznou. Hodně emotivní bylo i svědectví mladých lidí, kteří prodělávali léčbu se závislosti. Pokud mně to zdraví a finance dovolí, tak se určitě na ta místa vrátím. Děkuji, že jsem mohla spolu se svým mužem ta krásná místa navštívit a přeji, aby se každý, kdo pojede někdy na takový zájezd, vrátil spokojený, jako my.

Anna Hrochová


DUCHOVNĚ-RELAXAČNÍ POBYT VE VYSOKÝCH TATRÁCH S VÝLETY

Před týdnem jsme se vrátili z pěkného týdenního duchovně-rekreačního zájezdu do Vysokých Tater. Byly to opravdu pěkné a milé dny – škoda, že už jsou za námi a my můžeme jen vzpomínat. Všem nám se společný pobyt moc líbil.

Příjemné bylo, že mezi účastníky bylo dost těch, kteří se už znali z minulých poutních zájezdů – z loňského do jihofrancouzské La Saletty, Taizé a Arsu i z toho předloňského do Říma a Padovy, takže lidé už od počátku našli mezi spolupoutníky staré známé a měli si s kým popovídat i zavzpomínat. Na závěr bych chtěl ještě jednou konstatovat, že jsme se všichni shodli na tom, že to byl opravdu pěkný zájezd, že po celou dobu vydržela mezi lidmi milá a přátelská atmosféra a že bez ohledu na nepříliš příznivé počasí jsme si to všichni moc příjemně užili.

Ing. Karel Voplakal, CSc.

 

CAMINO JAKO VZPOMÍNKA I INSPIRACE

Podle názvu, se možná vloudí otázka, proč. Je to tak. Po úvaze, že bychom mohly se známou Stáňou absolvovat pouť ke sv. Jakubovi do Compostely, po zvládnuté pouti a absolvování 20 km denně obdržet CERTIFIKÁT, musíme začít trénovat.

Dva měsíce před začátkem pouti jsme si připravily „nordingwolking“ hůlky a začaly krátkými trasami po okolí Litomyšle od 5, postupně ke kýženým 20 km za den, abychom měly jistotu, že, pro nás zátěž, pro jiné maličkost, zvládneme a pouť můžeme uskutečnit.

Traduje se, že křesťan by měl navštívit Svatou zemi, Vatikán stolec sv. Petra a pouť k sv. Jakubu v Compostele. A to do třetice, nám chybělo.

Pouť začínala v Sárii a po dobu putování ke  sv. Jakubovi jsme procházely přírodou, historickými kamennými stavbami, půvabnými kostelíčky s poezií předávání poslání Ježíše Krista a hlubokou vírou v místech, kde bylo poznat i chudobu. Po splnění našeho snu, obdržení certifikátu a radostí z našeho úspěšného putování, jsme navštívili Fatimu, což umocnilo naše pocity ze správného rozhodnutí, vydat se na pouť  k apoštolu sv. Jakubovi.

Mezi poutníky byli i tací, kteří oněch nejméně 100 km za 5 dnů do Compostely absolvovali po několikáté.

My po návratu, putování opakujeme opět v okolí Litomyšle a hlavně, pokračujeme. Provází nás mnoho nepředvídaných situací, zabloudíme v lese, objevíme nová zákoutí atd., také jsme  potkali polského cyklistu, který projel na kole Andy, Pyreneje a nyní se chystá na Alpy. Po našem dotazu, kam jede nyní, když zastavil a vyndal mapu před Litomyšlí, odpověděl na Insbruck. Jak málo stačí, aby se nám vryl do pamětí.

Pokud máme situaci, kterou bychom potřebovaly během výšlapu vyřešit, poprosíme „andělíčky strážníky“ a věřte, nevěřte ve většině případů, pomůžou. Nebo si to jen myslíme?

Co je důležité, díky možnosti zúčastnit se této pouti se nám obohatil život, za což veliký dík. A možná nejsme samy.

Anna Matoušková

 

PĚŠÍ PUTOVÁNÍ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA KE SV. JAKUBOVI

8. 8. 2011 jsme odjížděli z České Třebové vlakem do Břeclavi a seznámili se s prvními poutníky. V Břeclavi čekal BUS, kterým jsme přes Bratislavu s nástupem dalších poutníků dojeli do Vídně na letiště. Po poměrně rychlém odbavení jsme přes Madrid se společností IBERIA přistáli v Compostele a jeli na ubytování v Portmarinu. Duchovně i organizačně se o nás začali starat P. Majerník a P. Ondrejka a od této chvíle jsme se řídili jejich radami, hlavně ohledně puchýřů. Počasí přálo a téměř jsme nevěřili zprávám z domova, že prší, je zima a doma a na chalupách i topí. Na ubytování v PM v místnosti pro 120 poutníků, předělené na 3 díly zástěnou, perfektním sociálním, hygienickým zázemím a krásným výhledem do údolí jsme se po tři dny, prvních ušlých km, zdravením „Bon camino“ zdatnějšími traséry a cyklisty, vraceli plni dojmů. Po dobu putování jsme měli každý den mši svatou, kázání neměla chybu a mnohé nás oslovila. Seznámili jsme se s poutníky ze Slovenska, systémem značení camina mušlemi, šipkami, kilometrovníky, razítkováním ceredenciálů, historickými kostely a kláštery.

Další ubytování 11. - 14. 8. 2011 v Arzue, též nezaslouží výtek, snídaně a večeře jsme si mohli připravovat v kuchyňce a konzumovat buď v kuchyni, společenské místnosti, či atriu a všude měli vynikající pivo. Credenciály se nám plnily razítky, někteří pečovali o puchýře, masírovali nohy a pokud někdo ze zdravotních důvodů musel přerušit denní camino, na vhodném místě pro poutníka i autobus, se mohl vrátit na ubytování. Autobus mercedes řídili mladí manželé a to bezpečně. Dovezli nás i do Finistere, tedy podle sv. Jakuba na konec světa, ale K. Columbus tuto domněnku změnil. Byla mlha, bylo vidět pouze pobřeží a Atlantik jsme si museli domyslet. Na skále byly připevněné desky, také jedna s informací, že až sem došlo poselstvo Jiříka z Poděbrad 1465-1467 s úmyslem spojit Evropu.

Následující den nás čekalo jen pouhých 5 km k sv. Jakubu. Opět příjemné ráno, v BUSe jsme měli již sbaleno na poslední ubytování v Compostele. Ke katedrále jsme přicházeli s českou vlajkou a radostí za mírného deště s různou intencí a brali jsme to jako nový křest od Jakuba. Největší katedrála Evropy nás přivítala svou monstrózností hodnou sv. Jakuba. Mohlo se projít za oltářem k hrobu s. Jakuba, což byla odměna za vystání dlouhé fronty. Konec uzavírací doby katedrály mnohé čekající zklamal, ale pracovníci bezpečnostní služby byli neoblomní. Měli jsme štěstí prohlídku, mši, růženec i adoraci jsme absolvovali.

Odváželi jsme si certifikáty o splnění podmínek na nás kladených k jeho obdržení.

Čekaly nás 2 dny v portugalské Fatimě. Ubytování v hotelu LUX, bylo luxusní a to pár minut od Cova de Iria, kde se třem fatimským dětičkám zjevila Panna Maria, nyní poutní místo. Mezi novou katedrálou a kostelem na velkém asfaltovém náměstí je uprostřed zakrytá kaplička se sochou Panny Marie Fatimské na hlavě s korunkou,ve které je vsazen náboj atentátníka, který na papeže Jana Pavla II. vystřelil. Papež viděl PMF, jak ho chrání a nedovolila mu zemřít. Nepřetržitě se zde konají mše téměř ve všech světových jazycích a večer po růženci procesí se sochou PMF a rozsvícenými svíčkami po prostoru náměstí Cova di Iria.

Navštívili jsme i Aljustrel, místo narození dětiček.

S mnoha zážitky, suvenýry a duchovním naplněním jsme se opět vraceli přes Madrid do Bratislavy a pak domů.

Camino doporučujeme a děkujeme.

Anna Matoušková


 

PoutníZájezdy.CZ - specialista na poutní zájezdy po celém světě │ tel.: +420 731 604 770 │ e-mail: info(zavináč)poutnizajezdy.cz

Doporučujeme vám poutní zájezdy do Lurd, Fatimy, Santiaga de Compostela, La Saletty, Medžugorje, Říma, Guadalupe a na další poutní místa.

Náš blog Svatá zeměPoutnictví Tiskárna Grantis

© Design, redakční systém: Webdesignum.cz

Nahoru Poutní zájezdy na Facebooku Poutní zájezdy na Instagramu RSS